$
בארץ

דו"ח הזיהום של חיפה: מאות בדיקות פתע וקנסות למפעלים. אמוניה? אולי בחודש הבא

המשרד להגנת הסביבה פרסם את הדו"ח הרבעוני שלו לטיפול בזיהום האוויר בעיר. לטענתו, הוחמרו הדרישות וכרמל אולפינים עשוי להיות מוגבל בעבודתו. עוד טען: לא תהיה דחייה נוספת במכרז להעתקת מיכל האמוניה

ליאור גוטמן 12:5904.04.16

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (ב') את הדו"ח הרבעוני שלו על הטיפול בזיהום האוויר באזור חיפה. זאת במסגרת יישום החלטת הממשלה להורדת מקורות זיהום האוויר ממפעלים ותחבורה שם.

 

לטענת המשרד להגנת הסביבה, ברבעון הראשון של 2016 הוחמרו דרישות להפחתת מזהמים מהתעשייה, כאשר אחד המפעלים (כרמל אולפינים) עשוי לקבל על עצמו הגבלות עבודה שונות.

עוד אומרים במשרד שבמהלך הרבעון הפיקוח על המפעלים הוגבר: בוצעו 317 בדיקות פתע ב-37 ארובות; 25 סיורי פיקוח, החמרת דרישות ל-21 מתוך 26 מפעלים והפחתה של קרוב ל-70% במספר המשאיות שנכנסות לחיפה. לענין זה המשרד הקצה 11 מיליון שקל להתקנת מסננים לכלי רכב שמצוידים במנועי דיזל ופורסמו קולות קוראים למימון מחקרים וסקרים אפידמיולוגים וסביבתיים בהיקף של 14 מיליון שקל.
מכל אמוניה במפרץ חיפה מכל אמוניה במפרץ חיפה צילום: גיל נחושתן

 

"שנת 2016 היא שנת מפנה בצמצום זיהום האוויר ושיפור איכות החיים של תושבי מפרץ חיפה. אנו נוודא כי המגמה שבה התחלנו להפיכת חיפה לאזור נקי מזיהום תתעצם בכל החזיתות, בתעשייה ובתחבורה גם יחד. בכדי לממש את היעדים השאפתניים שהצבנו לעצמנו יש לפנינו עוד עבודה רבה אך אנו נחושים לבצעה למען בריאות תושבי מפרץ חיפה", מסכם השר להגנת הסביבה אבי גבאי.

 

ומה לגבי העתקת מכל האמוניה דרומה? כפי שפורסם ב"כלכליסט", במרץ היה אמור להסגר המכרז אולם ימים ספורים לפני קבלת ההצעות גבאי דחה פעם נוספת את המכרז לאמצע מאי. במשרד טוענים שלא תהיה דחייה נוספת ושמי שיגיש הצעות במאי יתמודד. אם לא יוגשו, אז המדינה תציע חלופות מבחינתה. בין הרעיונות שעלו כבר הן הקמת שני מכלים קטנים בדרום או לחילופין הצבת אוניית אמוניה קבועה מרחק כמה ק"מ מחופי ישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x