$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נגד התקנות: קק"ל מנסה למנות את שלמה דרעי לדירקטור ברמ"י

בזמן שהמשטרה חוקרת חשד לשחיתות הקשור לשר אריה דרעי לכאורה, קק"ל מבקשת למנות את אחיו לנציגה בדירקטוריון רשות מקרקעי ישראל. זאת אף שהתקנות אוסרות למנות אדם בעל זיקה פוליטית. קק"ל: “משפטנים בוחנים את המועמדים באופן מחמיר"

שאול אמסטרדמסקי ורוני זינגר 06:4903.04.16

ארגון קק"ל מנסה למנות את שלמה דרעי, אחד מסגני היו"ר בארגון, לדירקטור ברשות מקרקעי ישראל - כך נודע ל"כלכליסט". שלמה דרעי הוא אחיו של שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי, והניסיון למינויו עומד בניגוד לתקנות רשות מקרקעי ישראל, שקובעת כי אדם בעל זיקה פוליטית או אישית לא יכול להתמנות לדירקטור. בימים אלה נעשית עבודה בקק"ל, באמצעות משרד עורכי דין חיצוני, שמטרתה לבחון כיצד ואם ניתן יהיה בכל זאת למנות את דרעי לדירקטור ברשות מקרקעי ישראל.

 

לקק"ל יש דירקטורים ברשות מתוקף האמנה שנכרתה בינה לבין המדינה בתחילת שנות השישים, שבמסגרתה העבירה הקרן את אדמותיה לרשות בתמורה לנציגות בדירקטוריון. בסוף שנת 2015 חתמה הממשלה על הסכם עם קק"ל, שתכליתו לעדכן את מערכת יחסי הגומלין בינה לבין המדינה. במסגרת ההסכם, שצפוי להיות בסיס לאמנה חדשה ביניהן, נקבע כי הקרן תקבל נציגים נוספים בדירקטוריון רשות מקרקעי ישראל, שאחד מהם עשוי להיות שלמה דרעי.

 

הסייג היחיד לתקנות שקובעות כי אדם בעל זיקה פוליטית או אישית לא יכול להתמנות לדירקטור ברשות מקרקעי ישראל הוא מינוי אדם בעל כישורים מיוחדים לתפקיד. שלמה דרעי הוא עורך דין בתחום הנדל"ן, ולדברי תומכיו לתפקיד דירקטור ברשות, ניסיונו בתחום הוא שהופך אותו לבעל כישורים מיוחדים ולא לבעל ניגוד עניינים.

 

שלמה דרעי גם מכהן כיו”ר ועדת החינוך של קק"ל. בינואר האחרון חשף "כלכליסט" כי הנהלתה החליטה להפוך את ועדת החינוך לחטיבה גדולה יותר משהיתה בעבר. הסיבה הרשמית היתה התמקדות בנושא החינוך, אבל גורמים בקק"ל טענו כי היו”ר דני עטר ביקש בכך לדאוג לנציג ש"ס באמצעות תוספת תקציב לחטיבתו.

 

ניגודי עניינים עלו גם בעבר

 

זאת לא הפעם הראשונה ששמו של שלמה דרעי עולה בהקשר של ניגוד עניינים. ב־1999 הוא נאלץ להתפטר מהוועדה לתכנון ובנייה בירושלים בשל חשש זה. בנוסף, בהכרעת הדין משנת 1999, שמצאה את אחיו אריה דרעי אשם בעבירות שוחד, אוזכר נרחבות גם שמו של שלמה. בין היתר תואר כיצד השיג עבור אריה עדויות שהתבררו כתצהירי שקר. עוד נקבע כי הוא שיבש חקירה ושיקר בתצהיר לגילוי מסמכים בתביעת דיבה שניהל אז אריה דרעי נגד “ידיעות אחרונות”.

 

רוחות סוערות בעיריית י-ם

 

בשבוע שעבר החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד השר אריה דרעי, זאת לאחר שהמשטרה הודיע כי אספה מספיק ראיות לשם כך. תיק החקירה מתנהל במקביל גם במשטרה וגם ברשות המסים, לשם הגיע מידע הנוגע לעסקאות נדל"ן שבהן היו מעורבים לכאורה דרעי ואחיו שלמה.

מימין: אריה דרעי ושלמה דרעי. תומכיו טוענים כי הוא ראוי בשל ניסיונו בנדל”ן מימין: אריה דרעי ושלמה דרעי. תומכיו טוענים כי הוא ראוי בשל ניסיונו בנדל”ן צילום: פלאש 90, עמית שאבי

 

מלבד דיווחים על עסקת מכירת מגרש בגבעת שמואל שביצע השר דרעי מול אחיו שלמה, שלא ברור עד כה אם נפל בה פגם, גורם בעיריית ירושלים מספר על פרשה נוספת שאפשר ונבדקת בימים אלה ברשות המסים. על פי הגורם, בחודשים האחרונים עלו שאלות בעקבות היעדרות חבר מועצת העיר מטעם ש"ס להצבעה על פתיחת עסקים בשבת במתחם התחנה. בעירייה העלו תמיהות לגבי הסיבה שבגללה הורו בכירי ש”ס לנציגיהם שלא להגיע, מה שאפשר את האישור לפתיחת בתי העסק, בניגוד לעמדה העקרונית של ש”ס. בשבועות האחרונים סוערות הרוחות בעירייה בדבר אפשרות כי הדבר נוגע לקידום עסקת נדל"ן שאחד מיזמיה הוא שלמה דרעי.

 

אריה דרעי טרם שכר עורך דין שייצג אותו, אך בימים האחרונים הוא עומד בקשר עם עו"ד חברו הקרוב נבות תל צור, שייצג אותו בתיק הפלילי הקודם בו הורשע בעבירות שוחד. תל צור מייצג את דרעי גם בעתירה שמתבררת בבג”ץ נגד מינויו כשר הפנים. לאחר החלטת היועמ"ש להורות על פתיחת חקירה, נמסר מטעמו של אריה דרעי כי "השר ישתף פעולה עם גורמי אכיפת החוק והוא משוכנע שתשובותיו יבהירו כי פעל ללא דופי".

 

 

קק"ל: בודקים המועמדים

 

מקק״ל נמסר בתגובה: "כל נציג מטעם קק"ל ימונה רק לאחר שעמד בסטנדרט המחמיר ביותר של ניגוד עניינים. הליך הבדיקה היסודי של המועמדים נמצא בעיצומו ומתבצע על ידי משפטנים חיצוניים. היה ותוצאותיו לא תאפשרנה מינוי כזה או אחר, הוא לא יבוצע. קק"ל עורכת בימים אלה הסדרי ניגוד עניינים רחבים ביחס לכל חברי הדירקטוריון, ולאחרונה אף אישרה תיקון תקנון מחמיר ביותר המסדיר את מחויבותם של הדירקטורים ונושאי המשרה הבכירים בה לעמוד בהסדר ניגוד עניינים מפורט כתנאי לכהונתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x