שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הבוקר: עיצומים בביטוח הלאומי וברשות המסים

עובדי הביטוח הלאומי משביתים את כל הסניפים בארץ במחאה על החלטת המפכ"ל להוציא מהם את השוטרים. ההסתדרות משביתה את יחידות המחשוב וגביית הקנסות ברשות המסים, כחלק ממאבקה נגד הגדלת מספר העובדים בחוזים אישיים

מיקי פלד 07:5903.04.16

שבוע חדש - עיצומים חדשים. עובדי הביטוח הלאומי ועובדי רשות המסים משביתים הבוקר את הסניפים. בביטוח הלאומי הסיבה לעיצומים היא הוצאת השוטרים שאבטחו את עובדי המקום. ברשות המסים הסיבה היא התנגדות ההסתדרות להעלאת מספר העובדים בחוזים אישיים.

 

 

עובדי הביטוח הלאומי משביתים החל מהיום (יום א') ועד להודעה חדשה את קבלת הקהל בכל הסניפים ברחבי הארץ, במחאה על החלטת המשטרה להוציא את השוטרים שאבטחו אותם עד כה. יושב ראש הוועד הארצי של עובדי הסניפים בביטוח לאומי, ירון צרפתי, אומר כי "לא מדובר בסכסוך עבודה או בדרישה כלכלית כלשהי, אלא בדאגה לשלומם וביטחונם האישי של העובדים והאזרחים שמגיעים לקבל שירות במוסד".

 

החשש של עובדי המוסד הוא מהפרות סדר שעשויות להגיע עד לכדי פגיעה בפקידי קבלת הקהל במוסד. לטענת הוועד, בשנה שעברה השוטרים המוצבים בסניפי המוסד היו נוכחים ביותר מ-730 הפרות הסדר, איומים וניסיונות התאבדות - עלייה של יותר מ-12% לעומת 2014. אך במשטרה, בגיבוי היועץ המשפטי לממשלה, החליטו להסיר את האבטחה, אם משיקולים תקציביים ואם מתוך רצון שלא ליצור תקדים לגבי מוסדות ציבור אחרים ולהשאיר את אבטחת הסניפים בידי מאבטחים אזרחיים.

תור לביטוח לאומי (ארכיון)
תור לביטוח לאומי (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

שר הרווחה חיים כץ אמר בשבוע שעבר שהוא תומך בהשארת השוטרים בסניפי המוסד, אך נכון לשעה זו לא התקבלה החלטה אחרת.

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה, כי "נושא חוקיות העסקתם של שוטרים בשכר בסניפי הבט"ל הועלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה. לאחר שנקבע על ידי היועץ המשפטי לממשלה כי אין הסמכה בחוק להעסקת שוטרים בביטוח הלאומי בדרך זו, ניתנו מספר אורכות למוסד לביטוח הלאומי לצורך היערכות למצב החדש. במקביל, גובשה חוות דעת של אגף המבצעים במשטרת ישראל שלפיה אין צורך בנוכחות קבועה של שוטרים בסניפים, והמענה יכול להינתן באמצעות מאבטחים וגיבוי משטרתי לפי הצורך.

 

שביתה גם ברשות המסים

 

במקביל, ההסתדרות משבשת החל מהיום גם את גביית המסים עם השבתה של יחידת המיחשוב של רשות המסים (שע"מ) ואת גביית הקנסות ברשות האכיפה והגבייה. הצעד מגיע כחלק ממאבק כללי של ההסתדרות נגד מה שהיא רואה כניסיון של המדינה להגדיל את מספר העובדים בחוזים אישיים וכך להקטין את כוחם של העובדים המאורגנים. השבוע הקימה ההסתדרות עובדי המדינה מטה מאבק מיוחד לנושא. במטה אומרים כי אם לא ייפתרו הסוגיות שבמחלוקת, בהמשך יוחלט על שיבושים חדשים שיינקטו מדי יום.

 

אחת הסוגיות שעל הפרק היא השלכות הרפורמה החדשה בתחבורה הציבורית, שבמסגרתה נוצלה ההוזלה במחירי התחבורה הציבורית לטובת קיצוץ מיידי בהחזרי נסיעות לעובדים בשווי של מאות עד אלף שקלים לחודש. זאת מבלי שניתן מענה הולם לעובדים שהתחבורה הציבורית באזור מגוריהם אינה יעילה או לא נגישה כלל.

 

בנוסף, צפויה להימשך בשבוע הבא גם שביתת בוחני הנהיגה זה השבוע השלישי, יחד עם שביתה במשרדי הרישוי. עובדי משרד התחבורה פתחו בצעדים ארגוניים בעקבות הוצאתו לפועל של המכרז להפרטה של מערך הטסטים והעברת הבוחנים להעסקה קבלנית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x