שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

קרן נוי צפויה להחליף את הספרדים בפרויקט אשלים

שותפה חדשה לשיכון ובינוי בהקמת תחנת הכוח התרמו־סולארית - קרן נוי, שתחליף את אבנגואה שנמצאת בדרך לפשיטת רגל. הקרן כבר השקיעה 250 מיליון שקל בתחנה התרמו־סולארית השנייה באשלים, שמחזיקות חברות אמריקאית וצרפתית

גולן חזני 07:0631.03.16

שיכון ובינוי בדרך לפתרון בעיית השדה התרמו־סולארי באשלים לאחר נפילת שותפתה לפרויקט — החברה הספרדית אבנגואה. ל"כלכליסט" נודע כי קרן נוי, בשיתוף כמה גופים מוסדיים, מנהלת מו"מ מתקדם לעסקה שבמסגרתה תיכנס הקרן בנעליה של אבנגואה כשותפתה של שיכון ובינוי בהקמת השדה, בהשקעה מוערכת של 1.1 מיליארד שקל. שיכון ובינוי ואבנגואה מחזיקות 50% מהפרויקט כל אחת.

 

אבנגואה נקלעה לקשיים, ביקשה הגנה מפני נושיה במסגרת הקפאת הליכים, ושלשום אישר בית המשפט בספרד את תוכנית ההבראה של החברה. ההודעה הראשונה על כך נתנה בנובמבר האחרון, ובעקבותיה עצרו מממני הפרויקט משיכה ראשונה של 30 מיליון שקל, שאותה אמורה היתה הקבוצה לבצע. האירוע עיכב את הפרוייקט בכמה חודשים. הזיכיון של שיכון ובינוי הוא ל־28 שנה, והיתה סכנה של ממש שלא יימצא מחליף לקבוצה הספרדית. חוסר הוודאות במציאת מחליף נבע מהעובדה שאבנגואה היא החברה הגדולה והדומיננטית בעולם בתחום התרמו־סולארי.

שרי אריסון, בעלת השליטה בשיכון ובינוי שרי אריסון, בעלת השליטה בשיכון ובינוי

 

נפילתה של אבנגואה הנחיתה מכה קשה על שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון. זה קרה לאחר ששתי החברות הפקידו את ההון העצמי הנדרש לפרויקט — 22

0 מיליון דולר — והעמידו ערבויות בהיקף של 150 מיליון דולר. השתיים ערבות ביחד ולחוד גם להתחייבויות של קבלני ההקמה והתפעול — כל אחת למחצית ההתחייבויות.

את המימון לפרוייקט, בהיקף של 400 מיליון דולר, העמידו בנק ההשקעות של האיחוד האירופי EIB ובנק ההשקעות האמריקאי OPIC. לצד הבנקים הזרים התארגן גם קונסורציום של בנקים ישראליים שהעמיד מימון נוסף בהיקף של כ־900 מיליון שקל. בנק לאומי העמיד 700 מיליון שקל ובשבוע האחרון הובא בסוד ההתפתחויות עם קרן נוי, ואילו בנק הפועלים וכלל ביטוח העמידו יחד הלוואה של 200 מיליון שקל.

 

קרן נוי כבר השקיעה 250 מיליון שקל בתחנת הכוח התרמו־סולארית השניה באשלים, זו שמוחזקת בידי ברייטסורס האמריקאית ואלסטום הצרפתית.

 

בראש קרן נוי עומד פיני כהן, מי ששימש בעבר כמנכ"ל אפריקה ישראל. הקרן מחזיקה, בשיתוף עם קרן תש"י (תשתיות ישראל), במרבית פעילויות התשתיות בארץ. ההשקעה באשלים תבוצע במסגרת קרן נוי 2, קרן חדשה יחסית. קרן נוי 1 השקיעה ביותר מעשרה פרויקטים, הבולטים שבהם הם כביש 6, עיר הבה"דים, מטרונית חיפה וכאמור תחנת הכוח השניה באשלים.

 

הקמת שדות תרמו־סולאריים בנגב נעשית במסגרת תוכנית ממשלתית לעידוד ייצור חשמל ממקורות מתחדשים, שיצאה לדרך בעשור הקודם. ב־2007 הוציא אגף החשב הכללי שני מכרזי BOT (שיטת מימון פרויקטים בשיתוף פרטי־ציבורי) להקמה, מימון ותפעול של מתקנים תרמו־סולאריים בהספק כולל של 250 מגה ואט. שני המכרזים מוקמו באשלים, וזכו בהם שיכון ובינוי עם סימנס הגרמנית, שהוחלפה באבנגואה הספרדית, וכאמור ברייטסורס ואלסטום. תחנת הכוח של שיכון ובינוי וקרן נוי מתוכננת להיות שדה תרמו־סולארי בהספק של 110 מגה ואט, שיגובה בתחנת כוח קונבנציונלית שמונעת בגז וביכולת אגירת אנרגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x