$
בארץ

הח"כים נגד קרן הפנסיה שמקדמת סלינגר: "לא מקשיבה לרחשי העם, יושבת במגדל שן"

דיון סוער בועדת הכספים על רפורמת ברירת המחדל שיזמו שר האוצר והמפקחת על הביטוח שלא עבר בהליך חקיקה בכנסת. סלינגר: "אני פועלת בשת"פ עם שר האוצר ומכבדת את וועדת כספים". גפני: "תעצרי את המהלך והשיבי הדיון לוועדת הכספים"

רחלי בינדמן 11:4129.03.16

חברי ועדת הכספים תוקפים את המפקחת על הביטוח דורית סלינגר על התעלמותה לכאורה מדעתם. לפני שבועיים התקיים דיון בוועדת הכספים על קרן ברירת המחדל שיזמו המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ושר האוצר משה כחלון שנועדה להייטיב עם חוסכים חלשים. חברי הכנסת שבאוזנם לחשו נציגי סוכני ביטוח, חברות ביטוח, ההסתדרות והמעסיקים המתנגדים לרפורמה דרשו כי הרפורמה תעבור בחקיקה. סלינגר בחרה שלא להקשיב להם ופרסמה ימים ספורים לאחר הדיון חוזר סופי בנושא וכמה ימים לאחר מכן שלחה את מסמכי המכרז לקרנות הפנסיה במסגרתו יתמודדו הקרנות להפוך לקרן ברירת המחדל לחוסכים חלשים כששתי הקרנות שיציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר יזכו במכרז.

 

בדיון אמר ח"כ מיקי זהר: "יזמתי את הדיון כי חשתי מיותר. דורית סלינגר - על פיה ישק דבר. חברי הכנסת מיותרים. שר האוצר שלנו חברתי, אבל את לא מקשיבה לרחשי העם. יושבת במגדל שן. חושבת שיודעת הכל מבלי להקשיב. העשייה שלך אינה מיטיבה עם אוכלוסיה חלשה. סוכן ביטוח מיותר גם הוא".

 

זהר זעק את זעקת סוכני הביטוח כשאמר: "כשהמבוטח תובע מי יגן עליו. סוכן הביטוח או חברת הביטוח? יש כאן זלזול בכסף של אזרחים".

 

ח"כ מיקי זוהר על סלינגר: "חושבת שיודעת הכל מבלי להקשיב" ח"כ מיקי זוהר על סלינגר: "חושבת שיודעת הכל מבלי להקשיב" צילום: עומר מסינגר

 

עוד אמר זהר "תכנית ברירת המחדל הייתה אמורה להגיע לוועדת כספים ובסוף עברה מעל הראש שלנו".

 

סלינגר השיבה: "אני פועלת בשיתוף פעולה מלא עם שר האוצר. אני פועלת לפי חוק. איני מזלזלת בוועדת הכספים. אתם חלק מהעבודה שלי. אני מכבדת את הוועדה".

 

סלינגר הסבירה בעבר כי מטרת המהלך לא היתה לעקוף את חברי הכנסת, אלא לייצר הליך תחרותי בין קרנות הפנסיה עבור ציבור העובדים שמעסיקיהם לא מתמקחים עבורם על דמי הניהול. במקום שאותם עובדים ישלמו את דמי הניהול המקסימאלים הקבועים בחוק, סלינגר רצתה לדאוג שיצורפו באופן אוטומטי לקרן פנסייה שתיבחר על ידי המדינה ותציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר. חלק מחברי הכנסת בוועדה רצו לקחת קרדיט על הפחתת דמי הניהול לחוסכים לפנסיה ולא הרגישו בנוח שלא נתנו להם להיות מעורבים בהליך. חברי כנסת אחרים ייצגו משום מה אינטרסים של כוחות חזקים ובהם של הסתדרות העובדים, קרנות הפנסיה הגדולות וסוכני הביטוח.

 

יו"ר הוועדה משה גפני, שטרפד אתמול את החוק שהובילה ליצירת קופת גמל להשקעה, אמר בישיבה "מעלייך יש שר. אני מבין שהוצאת חוזר שתחילתו באפריל על קרן ברירת המחדל. עצרי את זה ותקיימי לפני כן דיון כאן בוועדה".

 

ח"כ נורית קורן תקפה אף היא את סלינגר "האשמת אותנו בתקשורת שאנחנו הח"כים לוביסטים של סוכני הביטוח אבל אנחנו לוביסטים של הציבור. את לוביסטית של חברות הביטוח ואני מתביישת שאלה הם פקידי הציבור שלנו".

 

לעומת זאת, חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ), יצאה נגד חברי הכנסת שתקפו את סלינגר: "הביקורת העניינית על התנהלות הפקידות אל מול הכנסת הפכה למתקפה אישית שלוחת רסן במפקחת על הביטוח. לא אתן יד למצב שבו הדרג הפוליטי מהלך אימים על הדרג המקצועי", אמרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x