$
בארץ

בר וכחלון קרבים לסגירת ההמלצות לתחרות בבנקים

המפקחת על הבנקים הציגה בפני האוצר צעדים לזירוז כניסת מתחרים בענף - עדות לנכונותה להתפשר על המחלוקות סביב המהלך להפרדת חברות האשראי מהבנקים

שאול אמסטרדמסקי 07:0029.03.16

המפקחת על הבנקים חדוה בר נפגשה אתמול עם שר האוצר משה כחלון ובכירי משרדו והציגה את תוכניתה להקל ברגולציה על שחקנים חדשים שירצו להקים בנק חדש בישראל. בין היתר דרישות הלימות ההון תהיינה נמוכות יותר. המטרה היא לאפשר בשלב הראשון לחברות כרטיסי האשראי העצמאיות שיופרדו מבעלות הבנקים להפוך לבנקים בעצמם.

 

בנוסף, הפיקוח על הבנקים יתמוך בהסרת חסם נוסף לכניסה של שחקנים נוספים למערכת הבנקאות בכך שיאפשר להם להשתמש באותה תשתית מחשובית במקום להקים אחת משל עצמם. הקמת תשתית מחשובית מוערכת בכ־150 מיליון שקל, דבר שמקשה מאוד על הקמת בנק חדש. מתן האפשרות להיווצרות גוף חדש שיספק שירותי מחשוב לכמה שחקנים בנקאיים בו זמנית, יסיר חסם זה. בנוסף, הפיקוח על הבנקים צפוי לתמוך במתן מידע נרחב על לקוחות הבנקים לחברות כרטיסי האשראי העצמאיות. בפגישה נכח גם יו״ר הוועדה להגברת התחרותית במערכת הבנקאית דרור שטרום.

 

בכך, בנק ישראל עושה למעשה את הצעד הראשון בדרך לגיבוש ההמלצות הסופיות של הוועדה. ככל הידוע, בפגישה לא דובר על התגמשות של משרד האוצר בעמדות שלו לגבי המלצות הוועדה שעדיין נמצאות במחלוקת, אולם סביר להניח כי לאחר שבנק ישראל עשה מחווה של רצון טוב, גם האוצר יצטרך להראות נכונות מצידו להתגמש.

 

משיחות עם מספר גורמים בוועדה עולה כי הסיכוי הגבוה ביותר להגיע לפשרה עם בנק ישראל הוא באשר לשאלות האם להפריד גם את חברת כאל מבעלות בנק דיסקונט כבר בשלב הראשון או לא, ואיזה מגבלות יש להטיל על הבנקים בשנים הראשונות לאחר הפרדת חברות כרטיסי האשראי העצמאיות.

מימין: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד והמפקחת על הבנקים חדוה בר. על סף פשרה מימין: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד והמפקחת על הבנקים חדוה בר. על סף פשרה צילום: רון קדמי ואוראל כהן

 

הפיתרונות לשתי מחלוקות אלה יכולים להיות הסכמה על הפרדת חברת כאל בתוך כמה שנים לאחר הפרדת שתי החברות האחרות (ישראכרט ולאומי קארד), ומודל חלופי למגבלות על הבנקים למודל שהוצע במסגרת המלצות הוועדה.

 

אחד המודלים החלופיים שנבחנים עתה הוא לאפשר לשני הבנקים הגדולים – פועלים ולאומי – להנפיק כרטיסי אשראי אך ורק ללקוחות הבנקים האחרים ולא ללקוחות שלהם. היתרון של מודל זה שהוא מאפשר תחרות מסוימת כבר בשנים הראשונות לאחר הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים בין כל השחקנים. החיסרון הוא הפחד שחברות כרטיסי האשראי העצמאיות לא יהיו מבוססות דיין בשביל לעמוד בתחרות הזו.

 

אם שני נושאים אלה ייפתרו בקלות יחסית, עדיין תישאר המחלוקת השלישית – מי יפקח על חברות כרטיסי האשראי.

 

שר האוצר אמר בשבוע שעבר בכנס ״כלכליסט״ כי ועדת שטרום צפויה להציג את מסקנותיה כבר השבוע. כעת לאחר שהפיקוח על הבנקים הציג את עמדתו המעודכנת, הצפי הוא שכחלון והנגידה יגיעו לפשרה בתוך ימים ספורים. מנכ״ל משרד האוצר שי באב״ד, שהשתתף גם הוא בישיבה אמש, אמר אתמול בוועידת ״כלכליסט״ כי המסקנות יוצגו בתוך עשרה ימים לכל היותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x