שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה אישרה: יוסר החיסיון מעל קצא"א בנושאי איכות הסביבה

החברה שהוקמה כחברה משותפת של ישראל ואיראן נהנית מחיסיון כמעט מלא שנקבע בהצעת ממשלה ב-1968; על פי ההחלטה כיום החיסיון יוסר ממידע על חומרים שנפלטו והושלכו לסביבה, רעשים, ריחות וקרינה

עמרי מילמן 13:4127.03.16

הצעת החוק של משרד האוצר לפיה ניתן יהיה להסיר את החיסיון המוטל היום על קצא"א, חברת קו צינור הנפט אילת אשקלון, אושרה היום בממשלה. ההחלטה קובעת כי החיסיון יוסר מתחום איכות הסביבה, בנייה, רשיון עסקים וכן מידע בנוגע לחברת שירותי תשתיות אילת אשקלון (שתא"א), כאשר בנושאים "רלוונטיים" בתחומים אלו יישאר החיסיון.

 

סביב קצא"א, שהוקמה כחברה משותפת לישראל ואיראן, מתנהלים משבר הליכי בוררות בינלאומיים בעקבות התביעה האיראנית לקבל את חלקה בשותפות לאחר ניתוק הקשר שלה עם ישראל. בעקבות תביעות אלה שומרת המדינה עד היום על חיסיון כמעט מלא בכל הנוגע לחברה. נתונים לגבי מצבה הפיננסי, למשל, יוותרו חסויים.

 

בהצעת המחליטים שעלתה היום לממשלה מציין משרד האוצר כי ביולי 1968 פורסם צו חיסיון הקובע כי כל ידיעה הנוגעת לצינור הנפט אילת-אשקלון מוכרזת כעניין סודי.

מתקן קצא"א באשקלון מתקן קצא"א באשקלון צילום: עוז גורן

 

החלטת הממשלה קובעת כי החיסיון יוסר ממידע על איכות הסביבה כולל מידע על חומרים שנפלטו, שנשפכו, שסולקו או שהושלכו לסביבה וכן תוצאות של מדידות רעש, ריח וקרינה.

 

לאחר אישור הממשלה תדרש ועדת החוץ והבטחון של הכנסת.

 

הבוקר נחשף ב"כלכליסט" כי צוות של האוצר יבחן את הדרכים להארכת הזיכיון של קצא"א שיסתיים עוד שנה, וזאת מבלי להגדיל את החשיפה לתביעות מצד איראן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x