בארץ

המשרד להגנת הסביבה פותח בחקירה פלילית נגד הרכבת בשל התאונה בדימונה

רכבת ישראל נדרשת להגיש בתוך 48 שעות הצעותיה לשיפור מערך בטיחות החומרים ולאחריה ייבחן המשך היתר שינוע והובלת הרעלים שמצוי בידי החברה

ליאור גוטמן 13:1422.03.16

המשרד להגנת הסביבה פותח בחקירה פלילת נגד רכבת ישראל ומנהליה, זאת בעקבות תאונת הרכבת משבוע שעבר שהוביל לדליפת הברום באזור דימונה.

 

התאונה התרחשה לאחר שרכבת אחת התנגשה באחרת מה שגרםן לשלושה קרונות (אחד מהם בעל מטען ברום) להישמט הממסילה. תחקיר ראשוני הצביע על שורת כשלים לרבות אין זיהוי ניתוק קרונות, ספירה לא נכונה של אלו שנותרו על המסילה לעומת אלו שנותרו בתחנה ואישור שגוי לשתי רכבות לנוע על אותו קו. האירוע הוביל להסתגרות של תושבי דימונה למשך שעות ארוכות מחשש לפגיעה בחומרים מסוכנים, והוא הסתכם בפציעת 7 אנשים, מהם 2 עובדי הרכבת והשאר תושבי דימונה.

 

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, השר להגנת הסביבה צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

 

בתחילת השבוע ערך מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, שימוע לבכירי הרכבת, בו נכח מנכ"ל החברה בועז צפריר. לפי המשרד להגנת הסביבה ניטור חומרים שביצעו צוותי הרשות הארצית לכיבוי אש לאחר האירוע הצביעו על ריכוזים גבוהים של החומר הכימי המסוכן באוויר, זאת תחת ההבנה שברום עלול לגרום לסיכון או פגיעה בחיי אדם, כאשר הוא מהווה נזק סביבתי לקרקע עם חשש לזיהום מים ופגיעה בחי והצומח.

 

"עובדות אלו מעלות חשש סביר כי אירוע הזיהום מהווה עברה על חוק אוויר נקי וחוק החומרים המסוכנים", אומרים במשרד להגנת הסביבה, ומוסיפים ש"המשרד להגנת הסביבה פותח בחקירה פלילית נגד רכבת ישראל. החברה נדרשת להגיש למשרד תוך 48 שעות הצעותיה לשיפור מערך בטיחות החומרים המסוכנית בטווח הקצר ובהמשך תוכנית כוללת לשיפור הבטיחות. לאחר הגשת תוכניות הבטיחות, ייבחן המשך היתר שינוע והובלת הרעלים שמצוי בידי החברה".

 

מרכבת ישראל נמסר: "נשתף פעולה באופן מלא עם כל גורם המבקש למצות את החקירה בנושא זה. יודגש כי הנושא נבדק במקביל על ידי משרד התחבורה וכן צוות בדיקה מיוחד ברכבת אותו מינה מנכ"ל החברה".

 

בסביבת החברה טוענים שהחלטה על חקירה פלילית של המשטרה הירוקה התקבלה רק אתמול בלילה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x