שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים סירבה לאשר הצעת חוק להסדרת תשלום מע"מ על מכירת מקרקעין לקבוצות רכישה

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "במבחן התוצאה, מאז התיקון לחוק שאישרנו ב-2011 אנחנו לא יודעים מה קרה לקבוצות הרכישה וגם לא יודעים האם לפחות הכנסות המדינה גדלו. הדבר היחיד שברור, שהמהלך מקשה על קיומה של אופציה מוזלת לרכישת דירה"

עמרי מילמן 14:2521.03.16

ועדת הכספים סירבה לאשר היום הצעת חוק של רשות המיסים, שמטרתה להסדיר את הוראות המע"מ על מכירת מקרקעין לקבוצות רכישה.

 

חברי הוועדה דרשו דיון נרחב יותר על מיסוי קבוצות הרכישה שכן בעקבות הטלת המס עליהן ב-2011 קבוצות הרכישה, שאמורות להיות אלטרנטיבה מוזלת לרכישת דיור, כמעט נעלמו מהשטח. בדיון אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני "בדיעבד מיסוי קבוצות הרכישה היה טעות, כבר ב- 2011 אישרנו את זה תוך חשש גדול. עתה ניכר שכלל לא ברור אם הכנסות המדינה גדלו בעקבות תיקון החוק אז, אך ברור שקבוצות הרכישה נפגעו. רשות המיסים אפילו לא מצליחה להבהיר מי ייחשב כקבוצת רכישה לצורך המע"מ, מה שיוצר מצב שרק מוסיפים ביורוקרטיה ללא תועלת ברורה למדינה בהיבט הפיסקאלי ובדרך מחסלים אפיק להוזלת מחירי הדיור".

משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

לפי נציג משרד האוצר, גיא גולדמן, בעוד שעסקת נדל"ן בין שני אנשים פרטיים אינה חייבת במע"מ, כאשר אדם פרטי שמוכר קרקע לקבוצת רכישה הוא חייב במע"מ. אך נוצר מצב בו אדם פרטי שמוכר לנאמן של קבוצת רכישה חייב במע"מ לא בהכרח יודע שחל על העסקה מע"מ. לכן הצעת החוק קובעת כי אותו נאמן יודיע לאדם שמוכר את הקרקע כי הוא מייצג קבוצת רכישה ואז יידע שזו עסקה שחייבת במע"מ. כאמור ב-2011 הוחלט כי קבוצות רכישה חייבות לשלם מע"מ על עסקאות מקרקעין. החוק בעצם אמור לתת מענה למי שלא יודע שמוכר לקבוצת רכישה. אלא שחברי הכנסת בדיון טענו כי עצם ההגדרה של קבוצת רכישה אינה ברורה וישנם מצבים היום בהם אנשים לא יודעים כי הם קבוצת רכישה. כך למשל מצב בו מספר בני משפחה רוכשים או מוכרים נכס, מבלי כוונה להיות קבוצת רכישה.

 

בדיון אמר ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "המטרה של המדינה היום זה להוזיל את מחירי הדיור. עם התיקון הזה מ- 2011 לא גביתם יותר מס ופגעתם במסלול שהוזיל את מחירי הדיור. מחירי הדיור לא יורדים בגללכם".

 

יו"ר ועדת המיסים בלשכת רואי החשבון, ג'ק בלנגה: "הטלת המע"מ אכן פגעה בקבוצות הרכישה. הבעיה היא גם שההגדרה מהי קבוצת רכישה לא ברורה מספיק. לא כל קבוצת רוכשים היא קבוצת רכישה, אלא אם כן יש תמורה למי מקבוצת הרוכשים, אבל העניין לא ברור לחלוטין. רשות המיסים לא יודעת להגיע לקונים ומטפלת רק במוכר ולעיתים המוכר, אם לא יודע שמוכר לקבוצת רכישה, יש לוודא שהחוק יבטיח שלא יחזרו למוכר. רשות המיסים רוצה חיים קלים ולא רוצה לרדוף אחרי הרבה אנשים. שיהיה רשום שלא חוזרים למוכר ושגם הנאמן לא יוכל לחזור למוכר".

 

בסופו של דבר הודיע גפני כי הוא מקפיא את הדיון על הצעת החוק ואמר "ההצעה לא בשלה מספיק. ההגדרה של קבוצות רכישה אכן לא ברורה מספיק ועצם העובדה שכאן בדיון אפילו אנשי רשות המיסים לא הצליחו לתת תשובה ברורה ופשוטה מי נכלל ומי לא תחת הכותרת 'קבוצת רכישה' רק מחזקת את ההנחה הזאת. צריך שיהיה ברור מה קורה למשל במקרים של אחים יורשים או בני משפחה שרוצים לרכוש ביחד קרקע כדי להוזיל עלויות, האם הם קבוצת רכישה אם לאו". גפני הוסיף כי "במבחן התוצאה, לאחר חמש שנים מאז התיקון לחוק שאישרנו ב- 2011 אנחנו לא יודעים מה קרה לקבוצות הרכישה וגם לא יודעים האם לפחות הכנסות המדינה גדלו. הדבר היחיד שברור, שהמהלך מקשה על קיומה של אופציה מוזלת לרכישת דירה. ועדת הכספים דורשת לקבל את הנתונים בשתי סוגיות אלה בטרם לחזור לדון בהצעת החוק הנוכחית. כמו-כן, אנחנו דורשים הגדרות ברורות על-מנת לוודא שנאמן יידע מתי הוא אכן מייצג קבוצת רכישה וחייב לדווח על עסקה חייבת במע"מ ומתי לא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x