$
בארץ

עובדי מכון וולקני: שר החקלאות מנסה לסגור אותנו

ל"כלכליסט" נודע כי צוות בין־משרדי אמור לגבש מתווה להעברת המכון לצפון אך שר האוצר ואגף התקציבים כלל לא שמעו על התוכנית

רוני זינגר 09:4720.03.16

הממשלה הקימה צוות בין־משרדי לבחינת העברתו של מכון וולקני ממרכז הארץ לצפון, כך נודע ל"כלכליסט". זאת, לאחר שלפני כשבועיים הודיע שר החקלאות אורי אריאל על הצעת החלטה שבכוונתו להעלות כבר בממשלה בדבר אישור העתקת המכון. תחת זאת, סוכם כי תחילה יוקם צוות בראשו עומד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, שיגבש במשך 90 יום מתווה להעברת המכון לצפון.

 

אריאל פרסם לפני כשבועיים כי בכוונתו לקדם הצעה שתעביר את המכון, ואולם במשרד ראש הממשלה ובאוצר טענו כי אריאל מיהר לפרסם ברבים החלטה שעוד לא החלה להיבחן.

 

ואולם נראה כי ההחלטה להעביר את מכון וולקני, ובכך למעשה לבטלו, יצאה לדרך כך או כך כיוון שאריאל נחוש לקדמה. עובדי מכון וולקני נערכים בימים אלה למאבק נגד ההחלטה, שנפלה עליהם כרעם ביום בהיר, לדבריהם, בלא שאיש עדכן אותם.

 

המכון הוולקני בבית דגן המכון הוולקני בבית דגן צילום: עמית מגל

 

לדברי השר אריאל, הסיבה לרצונו להעביר את מכון וולקני הנה "מתוך הבנת הצורך לחיזוק הפריפריה באמצעות גופים משמעותיים, אשר ימשכו אליה אוכלוסייה חזקה ומתוך הבנה כי יש לקיים עתודה של קרקעות באזור המרכז". אלא שראש עיריית ראשל"צ דב צור, שמכון וולקני נמצא בשטח שיפוטו, לא היה מודע לתוכניות הממשלתיות שמקודמות על השטחים האמורים וטוען כי אין בכוונתו לקדם בנייה על השטחים האמורים.

 

"מבחינתנו זה בפועל סגירת מכון וולקני, כי מה שיש כאן זה לא בניינים אלא הון אנושי", אמרה ל"כלכליסט" נירית ברנשטיין, חברת ועד מכון וולקני. "השנה אנחנו חוגגים 95 שנה להקמת המכון. יש לנו ידע של שלושה דורות אנשי אקדמיה שעובדים כאן. כל פיתוח החקלאות בארץ הוא בעקבות מחקר שערכנו כאן. המיקום שלנו מרכזי כיוון שאנחנו שולחים זרועות וצוותים לצפון ולדרום". לדברי ברנשטיין "מעל 50% מהעובדים שלנו הם מעל לגיל 50. איש מהם לא יעתיק את מגוריו לצפון. זה אבסורד לאור העובדה שיש לנו את נוור יער, שלוחה של המכון ליד רמת ישי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x