$
בארץ

המשרד להגנת הסביבה יחייב התקנת מסננים ברכבי דיזל כתנאי לכניסתם לחיפה

במשרד מעריכים כי תחילת ההתקנות של מסנני החלקיקים תתאפשר כבר בחודש יולי הקרוב. היום פורסם מכרז להתקנת מסננים ל-700 כלי רכב בהיקף של 11 מיליון שקל

ליאור גוטמן 12:5614.03.16
משרד להגנת הסביבה מפרסם היום (א') מכרז להתקנת מסננים ל-700 כלי רכב שמצוידים במנועי דיזל. מדובר במסנני חלקיקים (Diesel Particulate Filter) שעלותם כ-11 מיליון שקל.

 

 

לטענת המשרד כלי רכב שלא יתקינו מסננים לא יורשו להכנס לעיר חיפה, שתוגדר "אזור אוויר נקי". במשרד להגנת הסביבה מעריכים כי תחילת ההתקנות של מסנני החלקיקים תתאפשר כבר בחודש יולי הקרוב.

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים שמאז הפעלתה של התוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה בתחילת 2016, חלה ירידה דרמטית בנסיעות של משאיות כבדות בשעות השיא במפרץ, בדגש על אזור העיר התחתית. "טרם תחילת התכנית היו כ-600 נסיעות של משאיות כבדות (מעל 12 טון) בשעות השיא מדי יום. עם החלת מגבלות התנועה ותחילת האכיפה ירד ב-60% מספר הנסיעות לכ-200 נסיעות בלבד", אומרים במשרד, וצופים כי בזמן הקרוב מספר הנסיעות של משאיות כבדות יצומצם לחלוטין לאור האכיפה שמתבצעת במקום.

 

בדיקת זיהום ברכב (ארכיון) בדיקת זיהום ברכב (ארכיון) צילום: מאיר פרטוש

 

עד כה נרשמו כ-192 דו"חות לנהגים וניתנו קנסות בסך כולל של  כ-100 אלף שקל. כבר היום הרשויות לא מאפשרות נסיעת משאיות כבדות בשעות השיא בעיר התחתית וקיימת אכיפה כנגד מי שנוסע.

 

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אומר כי תנועת כלי הרכב במפרץ חיפה ובעיר חיפה היא גורם רב משמעות בזיהום האוויר בכל האזור.

 

"אנחנו מובילים מהלך דרמטי שבו לראשונה תיסגר עיר בישראל לתנועה של רכבים מזהמים", אמר דנציגר. "המהלך לצמצום בנוסעת משאיות מזהמות משתלב בשורה של מהלכים נוספים לצמצום זיהום האוויר מתחבורה במפרץ, כמו התקנה מסיבית של מערכות למישוב אדים בתחנות דלק, מעבר של משאיות אשפה ואטובוסים לשימוש בגז טבעי ועוד. כל אלו מובילים ליעד שהצבנו לעצמנו עוד השנה להפוך את העיר חיפה לאזור אוויר נקי שבו תוגבל כניסת כלי רכב מזהמים. אזורים כאלו פועלים ביותר מ- 200 ערים ברחבי אירופה, הסובלות מזיהום אוויר גבוה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x