$
בארץ

מנכ"ל משרד החקלאות תוקף את נשיא התאחדות האיכרים: "אתה לא מבין בחקלאות"

סערה בדיון ועדת הכספים על רקע החלטת האוצר לפחית מכסים על יבוא מוצרי מזון מחו"ל לקראת פסח. החקלאים צעקו לעברו: "בושה, מי אתה שתגיד לנו שאנחנו לא מבינים בחקלאות"; גפני: "אנחנו פוחדים מאנשים חזקים, הכי קל זה להפחית מכסים אבל אנחנו יודעים שזה לא הפתרון"

רוני זינגר 11:0314.03.16

מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו עורר סערה בוועדה הבוקר (ב') כאשר פנה לנשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי ואמר לו "אני לא מדבר איתך כי אתה לא מבין בחקלאות". מיד לאחר מכן החלו החקלאים הנוכחים בחדר לצעוק נגד המנכ"ל "בושה, מי אתה שתגיד לנו שאנחנו לא מבינים בחקלאות. אתה רק אורח".

 

הדיון מתקיים על רקע החלטת האוצר להפחית ולהוריד את המכסים על יבוא מוצרי מזון מחו"ל לקראת חג הפסח.

 

גפני אמר בדיון: "אני רוצה לומר שאני מרגיש בדיון הזה רע. צריך להגיד את האמת: אנחנו פוחדים מאנשים חזקים. אנחנו יושבים כאן וכל השנים לא עשינו דבר וחצי דבר. הכי קל זה להפחית מכסים אבל אנחנו יודעים שזה לא הפתרון, אנחנו יודעים שזה לא יוזיל את המחירים".

דובי אמיתי מנכ״ל התאחדות האיכרים ענה לגפני:  "אתה צודק מאוד. הכי קל ללכת עלינו כי אנחנו החוליה החלשה. לא מתמודדים עם הריכוזיות של הרשתות, שם הכוח. איך משרד החקלאות נותן את ידו למהלך של יבוא? שר האוצר רוצה להוזיל מחירים אבל הצו שמונח לפניך הוא לא רק לפסח". אמיתי השיב לווקנין כי השדולה החקלאית תתחיל לנהל את המאבק - "כי מה שהיה עד היום זה הפקרות", ומתח בכך ביקורת נוספת על ניהול המאבק מצד התאחדות החקלאים.

דובי אמיתי, מנכ"ל התאחדות האיכרים דובי אמיתי, מנכ"ל התאחדות האיכרים

 

ח"כ וקנין: תנועת המושבים ואבו וילן לא מייצגים אותנו

 

"תנועת המושבים לא מייצגת אותנו יותר, גם לא אבו וילן (יו"ר התאחדות החקלאים. ר"ז), אני קורא למשרד החקלאות, שבו איתנו החקלאים", קרא מוקדם יותר הבוקר ח"כ יצחק וקנין וזכה למחיאות כפיים מצד החקלאים המשתתפים הבוקר בדיון שמקיימת ועדת הכספים על הרפורמה בענף החקלאות. דבריו של וקנין העלו על פני השטח מתח המתקיים בין ראשי הארגונים החקלאיים לבין החקלאים עצמם שווקנין, חקלאי לשעבר בעצמו ממושב יערה, דיבר בשמם הבוקר. בדיון משתתפים גם אבשלום אבו וילן וגם נציגי תנועת המושבים והתאחדות איכרים - כל אותם ארגונים שניהלו עבור החקלאים את המשא ומתן מול האוצר בשבועות האחרונים.

 

"אנחנו נמצאים במיני דרמה שמתחוללת בנושא החקלאות. אנחנו רוצים הפחתה של המחירים, אבל צריכים לראות איך מייצרים איזון, שלא תהיה פגיעה בחקלאים ובמפעלים הניזונים מהחקלאות", אמר יו"ר ועדת הכספים משה גפני בפתח הדיון.

 

ח"כ יצחק וקנין. "מוליכים אותנו שולל פעם אחר פעם. כולם רוצים להרוויח על חשבון החקלאים" ח"כ יצחק וקנין. "מוליכים אותנו שולל פעם אחר פעם. כולם רוצים להרוויח על חשבון החקלאים" צילום: גיל נחושתן

 

ח"כ איתן ברושי המהמחנה הציוני, שביקש את קיום הדיון, אמר כי "אותה מדינה שנתנה לרמי לוי להדליק משואה היא המדינה שרומסת חקלאים. צריך לומר שאם המדינה רוצה חקלאות היא צריכה להגדיר תוכנית. כי נראה שיש פה תכנית לחיסול החקלאות", אמר.

 

ח"כ וקנין דיבר בגרון ניחר ואמר "יש פה כשל שוק ומוליכים אותנו שולל פעם אחר פעם. פערי התיווך זה המכה הכי גדולה שלנו. החקלאים הם האסקופה הנדרסת במשך שנים", אמר והציג נתוני מחירים נמוכים שבהם מוכרים חקלאים ירקות, ומנגד את המחירים הגבוהים בהם נמכרם הירקות ברשתות השיווק: "כולם רוצים להרוויח עלינו. זו מדינה מטורפת". כאמור בסוף דבריו קרא למנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו לדבר "איתנו החקלאים" ואמר כי ראשי ההתאחדות החקלאים ותנועת המושבים "לא מייצגים אותנו יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x