$
בארץ

ביה"ד: משרד הכלכלה לא פועל כראוי נגד מעסיקים שלא מפרישים לפנסיה

על פי צו הרחבה פנסיה חובה, על כל מעסיק להפריש לחות 17.5% ממשכורתו של העובד - חלק על חשבון המעסיק וחלק על חשבון העובד - לטובת פנסיה. אלא שאף שהצו נכנס לתוקף ב־2008, לא כל המעסיקים עושים זאת

מיקי פלד 08:4614.03.16

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הטיח בשבוע שעבר ביקורת קשה במשרד הכלכלה, על כך שאינו דואג לעובדים שהמעסיק שלהם לא מפריש בשבילם לקרן פנסיה.

 

 

בהחלטה שבה אישר הסכם פשרה בין עובד לשעבר לחברת מוצרי התברואה והמיחזור אלון, כותב השופט צבי פרנקל כי "אילו משרדי הממשלה היו עושים יותר לשם אכיפת הזכות לפנסיה ומקפידים על אכיפת זכות זו, ייתכן שלא היינו מגיעים למספר רב של בקשות לאישור תובענות ייצוגיות בסוגיה זו", וכי "למרות הכלים הרבים שהחוק מקנה למשרד הכלכלה לפעול ברגע של אמת נגד מעסיקים שאינם מקפידים על הפרשות כדין, התערבותו היא רק בשלב מאוחר, לאחר שכבר הוגשו תביעות לבית הדין או כאשר מצבו הכלכלי של המעסיק מידרדר".

 

הסכם הפשרה שבו דן השופט פרנקל אושר למרות התנגדות לשכת היועץ המשפטי לממשלה, שמתפקידו לחוות דעתו במקרים של הסכמי פשרה. היועמ"ש סבר כי ניתן להשיג יותר בהסכם הפשרה מול חברת אלון, אך בית הדין קבע כי התנגדותו תמוהה לאור זאת שהמדינה היא זו שאשמה באכיפה לקויה, ולכן מלכתחילה יש צורך בתובענות ובפשרות. בית הדין גם ביקר את הממונה על יחסי העבודה במשרד הכלכלה שלמה יצחקי, משום שלא התייצב לדיון.

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: עטא עוויסאת

 

השופט ציין נתונים שהציגו לו עוה"ד ערן גולן ומיכל תג'ר מטעם עמותת קו לעובד, שהצטרפה לתביעה כדי לסייע לשפר את הסכם הפשרה. לפי נתונים אלה, ב־779 מקרים מתוך 781 שבהם מעסיקים לא הפרישו כספים לפנסיה עבור עובדיהם בשנת 2014, אגף האכיפה של חוקי העבודה במשרד הכלכלה הסתפק בהתראה בלבד ובשני מקרים הודיע שיוטל עיצום כספי.

 

על פי צו הרחבה פנסיה חובה, על כל מעסיק במשק להפריש לכל הפחות 17.5% ממשכורתו של העובד — חלק על חשבון המעסיק וחלק על חשבון העובד — לטובת פנסיה. אלא שאף שהצו נכנס לתוקף ב־2008, לא כל המעסיקים עושים זאת.

 

כך לדוגמה, בתביעה נגד אלון נטען כי החברה לא הפרישה את כל הכסף שהיתה צריכה להפריש מכיסה לטובת הפנסיה אלא רק חלק, ובפשרה נקבע כי עליה להחזיר לעובדים ולעובדים לשעבר סכום שעשוי להגיע ליותר מ־1.24 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x