$
בארץ

ביהמ"ש הקפיא את מכרז חברת נמלי ישראל להקמת רציף מלט באשדוד

אחת המתמודדות הפוטנציאליות, חברת מלט הר טוב, עתרה לביהמ"ש לאחר שגילתה לטענתה שתנאי המכרז מנעו ממנה מלהשתתף בו

ליאור גוטמן 17:4207.03.16

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, הקפיאה היום (ב') את המכרז של חברת נמלי ישראל להקמת רציף חדש לפריקת מלט בנמל אשדוד.

 

 

מדובר במכרז לתפעול רציף לפריקת מלט בתוך נמל אשדוד ולתקופה של 10 שנים. אחת המתמודדות הפוטנציאליות, חברת מלט הר טוב, לא קיבלה הזדמנות הוגנת להשמיע את טיעוניה מדוע היא יכולה לגשת למכרז.

 

מלט הר טוב עתרה לבית המשפט לאחר שגילתה שתנאי המכרז מנעו ממנה מלהשתתף בו, זאת למרות הניסיונות להגדיל את התחרות במשק המלט בישראל. עוד נטען שאחת החברות שמיעצות לחברת נמלי ישראל בניהול המכרז (גישה) נגועה לכאורה בניגוד עניינים כיוון שהיא מלווה את אחת המתחרות של מלט הר טוב, היא חברת נשר.  

השופטת מיכל אגמון-גונן השופטת מיכל אגמון-גונן צילום: אוראל כהן

 

חברת מלט הר טוב נרכשה מידי מונופול נשר באפריל 2015 וזאת באישור הממונה על ההגבלים העסקיים ובעקבות המלצות ועדת טרכטנברג להגדיל את התחרות בשוק זה. המועד להגשת הצעות במכרז נקבעו ל-16 לחודש, כאשר כאמור אחד מתנאי הסף היה שיצרני המלט בישראל לא יכולים לגשת אליו - לא נשר ולא מלט הר טוב.

 

לפיכך, אגמון-גונן קבעה דיון בנושא ב-21 במרץ והממונה על ההגבלים יוכל להצטרף אם ירצה בכך כצד לעניין.

 

מלט הר טוב יוצגה על ידי עו"ד ד"ר דודי תדמור, אסף פריאל ונאוה קרואני ממשרד תדמור ושות' ופרופ' יובל לוי ושות'.

 

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה: "החברה עורכת בימים אלה מכרז למתן הרשאה להפעלת רציף מספר 30 המשמש לייבוא ולפריקת מלט בסמוך לנמל אשדוד. כחלק מהליכי המכרז, בחנה נמלי ישראל את ההשלכות התחרותיות הנוגעות להפעלת רציף פריקת המלט, על מנת לוודא שלא נגרמת פגיעה בתחרות בענף אספקת המלט בישראל.

 

"הליכי הבדיקה העלו כי על מנת לוודא שהרפורמה לקידום התחרות בענף אספקת המלט בישראל לא תיפגע ועל מנת למנוע צמצום מספר המתחרים בענף זה (המצומצם ממילא), יש צורך להגביל השתתפותם של גורמים העוסקים כיום בייצור או בייבוא מלט לישראל; זאת, בין היתר, למניעת מצב בו מתחרה קיים בשוק משתלט על הרציף המשמש אמצעי יבוא מלט לישראל.

 

"נמלי ישראל לומדת את העתירה שהוגשה ותגיב לה בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x