$
בארץ

אושרה הצעת החוק להרחיב את תנאי הזכאות של מס הכנסה שלילי

על פי רשות המסים, הורה עובד במשפחה חד הורית עם שני ילדים יהיה זכאי למס הכנסה שלילי עם שכר שבין 1,270 שקל ל-9,420 שקל. החלטה נוספת היא כי עצמאים יוכלו לקבל את המענק לפי המודל של השכירים

עמרי מילמן 13:3307.03.16

על פי הצעת החוק של רשות המסים יגדל טווח ההכנסה החודשית הממוצעת המזכה במענק להורה עובד במשפחה חד-הורית. כך למשל טווח ההכנסה החודשית הממוצעת של הורה עובד במשפחה חד הורית לו עד שני ילדים יהיה בין 1,270 ל– 9,420 שקל (במקום 2,060 – 6,220 שקל ).

 

הורה עובד במשפחה חד הורית שלו שלושה ילדים ומעלה יהיה זכאי למס הכנסה שלילי עם שכר שבין 1,270 ל-11,500 שקל, (במקום 2,060 – 6,820 שקל).

 

לאחר אישור ההצעה בוועדת הכספים היא תעלה בקרוב לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

משה כחלון, שר האוצר משה כחלון, שר האוצר צילום: עומר מסינגר

 

החלטה נוספת היא כי עצמאים יוכלו לקבל את המענק לפי המודל של השכירים. בעוד שהיום, עצמאים מקבלים את המענק כזיכוי מהמס שלהם בפריסה על פני ארבע שנים ובשנה החמישית, מועברת יתרת המענק שלא קוזזה במהלך 4 שנות המס, בניכוי של 25%.

 

על פי התיקון הם יקבלו את המענק בתום כל שנה. זאת לאחר שהבינו ברשות המסים כי מרבית העצמאים גם ככה לא מרוויחים מספיק בשביל לקזז את מס ההכנסה השלילי מהמס אותו הם אמורים לשלם. לפי הערכות רשות המסים, המהלך צפוי להגדיל את מימוש הזכאות לעוד 20 אלף עצמאים.

 

עוד אושר כי בעלי מוגבלות, שנקבע להם שכר מינימום מותאם מכוח "חוק שכר מינימום", כך שיהיו זכאים למענק גם אם אין להם ילדים ולא מלאו להם 55 שנים בשנת המס. בנוסף, העובדים בעלי המוגבלות יוכלו ליהנות מהמענק גם ברמות שכר הגבוהות הקבועות בחוק ביחס לכלל האוכלוסייה.

 

לדברי מנהל רשות המסים, משה אשר, "רשות המסים פועלת כל העת להגדיל את מספרם של הזכאים הפוטנציאלים, בפרט בקרב אוכלוסיות שנעזרות בכספי המענק, לקיום היום-יומי. לצד זאת, הרשות נוקטת בצעדים רבים ומגוונים כדי להבטיח כי הזכאים למענק אכן יממשו את זכאותם וייהנו ממענק כספי של עד אלפי שקלים בשנה.

 

לדברי שר האוצר, משה כחלון, "הצעת החוק שאושרה היא ביטוי למדיניות משרד האוצר לצמצם את הפערים החברתיים-כלכליים ולעודד את שילובן של אוכלוסיות אלו במעגל העבודה, תוך מתן סיוע מהמדינה. עלינו לוודא שאנשים היכולים לעבוד, יעשו זאת ויתפרנסו בכבוד".

 

נשיא "להב", לשכת העצמאים והעסקים הקטנים, עו"ד רועי כהן: "לא היתה כל הצדקה ליצירת הבחנה בין שכיר לעצמאי לצורך קבלת המענק ובעצם היתה אפליה אסורה בחסות החוק. אני שמח שדרישתי לכך שהחוק ייכנס לתוקף עבור העצמאיים באופן רטרואקיטיבי והמענק ישולם כבר בינואר 2017 התקבלה. מדובר בבשורה גדולה עבור כ 70% מהעצמאיים בישראל שהכנסתם פחותה מתקרה של 9,650 שקל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x