$
בארץ

השופט כבוב יבחן את חוקיות הסדר הפשרה בפרשת העלמות המס בלאומי

ההסדר לפיו מבטחי הבנק ישלמו 92 מיליון דולר מתוך הקנס ונושאי המשרה הבכירים יוסיפו מכיסם 5.1 מיליון שקל עורר את התנגדות התובע בתביעה הייצוגית נגד הבנק; כבוב החליט כי הוא יבחן את חוקיותו בטרם יעבירו לתגובת היועץ המשפטי לממשלה, המפקח על הבנקים ולהערות הציבור

משה גורלי 15:2503.03.16

השופט חאלד כבוב יבחן את חוקיות הסדר הפשרה בפרשת בנק לאומי לפני שיעביר אותו לתגובות היועץ המשפטי לממשלה, המפקח על הבנקים ולהערות הציבור. מדובר בהסדר שהוגש בתחילת השבוע, לאחר שדירקטוריון הבנק אישר את המתווה שגובש בידי ועדת התביעות הבלתי תלויה של הבנק בראשות השופט בדימוס אורי גורן. לפי הסדר ישלמו מבטחי הבנק 92 מיליון דולר (66 המבטחים החיצוניים, 26 ביטוח הקאפטיב הפנימי) ונושאי המשרה, גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ יוסיפו מכיסם 5.1 מיליון שקל.

 

את טענת החוקיות העלה עו"ד אופיר נאור התובע בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד הבנק. נאור אינו צד בהסדר שגובש במסגרת התביעה הנגזרת שהגישו עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש בפרשת הסיוע להעלמות המס בארה"ב. אולם, השופט איפשר לו להגיש את טענותיו עד תחילת שבוע הבא ולאחר שהבנק יגיב, יחליט השופט. הטענה נגד חוקיות ההסדר נגעה לסעיף שבו ניתן לנושאי המשרה בבנק שיפוי בדיעבד "לשורת מעשים חמורה שחורגים דרמטית ממה שאפשר לתת במסגרת החוק. מרכיב זה בהסדר אינו חוקי ואין בסמכות בית המשפט לתת אותו. ויש בו גם ניגוד אינטרסים. רוסק-עמינוח נותנת שיפוי בדיעבד לגליה מאור", טען נאור.

עו"ד אופיר נאור, התובע בתביעה הייצוגית נגד בנק לאומי. "רוסק-עמינוח נותנת שיפוי בדיעבד לגליה מאור" עו"ד אופיר נאור, התובע בתביעה הייצוגית נגד בנק לאומי. "רוסק-עמינוח נותנת שיפוי בדיעבד לגליה מאור" צילום: עמית שעל

 

עו"ד רלי לשם השיב בשם הבנק: "ההסדר משקף את הסכום המירבי שהבנק יכול היה להשיג. מדובר בפשרה הוגנת, מאוזנת וראויה שעומדת בכל כלל שיקול הדעת העסקי".

 

לשם שמבקש להחיש ככל הניתן את קבלת הכסף, ביקש מהשופט כבוב שיורה על פרסום ההסדר לתגובות, אולם נאור הצליח לעכב מהלך זה לעשרה ימים לפחות. כבוב אמנם העיר לנאור שההסדר ייבחן בידי היועץ המשפטי לממשלה והמפקח על הבנקים, הן בהיבטים של טובת הציבור ובוודאי ההיבטים החוקיים, אולם החליט שיקדים בחינה משלו ולכן יגיש את ההסדר לתגובות רק לאחר שיכריע בטענת החוקיות שהעלה נאור.

 

לפני כן הוציא כבוב צו חוסם לפיו נאסר על בעל המניות מיכאל פורת להמשיך ולנהל את הבקשה לאישור תביעה נגזרת אשר הגיש בשם קבוצת הבנק בארה"ב, או להגיש בקשה לאישור תביעה נגזרת אחרת במקום אחר כנגד קבוצת הבנק, בנוגע לפרשת הלקוחות האמריקאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x