$
בארץ

דרעי לרה"מ: החל תשלום ארנונה מלא על כל הרשויות המקומיות

בשנות ה-50 הוגדרו "ערי עולים" שזוכות לתשלום ארנונה מלא ממשרדי ממשלה, לעומת ערים אחרות הזוכות לתשלום חלקי בלבד. שר הפנים מציע "לבטל את האפלייה" ולהקצות את הרווחים לרשויות החלשות

עמרי מילמן 14:3229.02.16
שר הפנים אריה דרעי פנה היום (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה להחיל תשלום ארנונה מלא בעבור מתקני הממשלה על כל הרשויות המקומיות במדינה. זאת בניגוד לתשלום ארנונה חלקי כפי שנהוג כיום.

 

עוד ביקש דרעי מנתניהו להקים קרן ייעודית שתורכב מכספי הארנונה שיתווספו מהתשלום המלא ויסייעו לרשויות בעלות המעמד הסוציו-אקונומי הנמוך יותר.

 

ההחלטה על ערי העולים התקבלה בשנות ה-50, לפיה ערים אלו זוכות להטבה של תשלום ארנונה מלא עבור משרדי ממשלה, בסיסים צבאיים, בתי חולים וכו' המצויים בתחומן, בעוד שאר הרשויות המקומיות זוכות לתשלום חלקי בלבד.
אריה דרעי. חלוקה מחודשת של ההכנסות אריה דרעי. חלוקה מחודשת של ההכנסות צילום: אוהד צויגנברג

 

עם זאת, במשך השנים חלק מערי העולים שהוגדרו הפכו לערים חזקות עם מספר מועט מאד של עולים. מנגד רשויות חלשות אחרות שלא נכנסו להגדרה, קיבלו ממשרדי הממשלה רק ארנונה חלקית. כך למשל רמת השרון, נס ציונה או מועצה אזורית תמר, עם אוכלוסיה מבוססת יחסית נכנסות להגדרה זו.

 

דרעי מסר כי "יש צורך מהותי בביטול האפלייה בין ערי עולים ובין ערים אחרות בתשלום ארנונה מלא מצד הממשלה, כפי שנדרש מכל אזרחי ישראל. אימוץ המסקנות יוביל להגברת השוויון, צמצום הפערים וחיזוק הרשויות החלשות".

 

ב-2014 שילמו גופי הממשלה השונים 900 מיליון שקל לרשויות המקומיות, כמחצית ממנו ממשרד הביטחון. היקף ההנחות שמקבלים משרד הממשלה. היקף ההנחות שקיבלו משרדי הממשלה עמד בשנה זו על 485.8 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x