שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים אישרה הצעת חוק המסדירה את מעמדם של יועצי המס

יועצי מס שמטפלים בתיקים של לקוחות עצמאיים, יוכלו לנפק להם אישורים שונים, כמו גובה שכר; בנוסף תבוטל ההבחנה בין יועצי מס לרואי חשבון ועורכי דין בזכות לייצוג מול הביטוח הלאומי

עמרי מילמן 13:5529.02.16

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') הצעת חוק ממשלתית לפיה יועצי מס שמטפלים בתיקים של לקוחות עצמאיים, יוכלו לנפק להם אישורים שונים כמו על גובה שכר חודשי או הכנסות עבור גופים שונים כגון גני ילדים המסובסדים על ידי עיריות. הצעת החוק תועבר עתה לאישור המליאה. 

 

 

על פי החוק הקיים יועצי המס, שמטפלים בתיקים מסויימים ומכירים אותם היטב, לא יכולים לנפק עבור בעלי התיקים אישורים פשוטים, ולשם כך נדרשים לקבל אישור מרואה חשבון או עורך דין ולשלם להם. עוד נקבע כי יועצי מס יוכלו לעבור התמחות ברשות המסים.

 

בנוסף נקבע כי תבוטל ההבחנה בין יועצי מס לרואי חשבון ועורכי דין בזכות לייצג אדם מול המוסד לביטוח לאומי. בעוד שעד היום יועצי מס נדרשו לעמוד בבחינות בנושא חוק הביטוח הלאומי בציון גבוה ולעבור תקופת התמחות, רואי חשבון ועורכי-דין היו פטורים מכך.

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל
ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בישראל צילום: נמרוד גליקמן

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני אמר בדיון כי "ביטול ההבחנה המיותרת והלא מוצדקת בין יועצי מס לרואי חשבון בייצוג מבוטחים בפני הביטוח הלאומי, גם היא בשורה חשובה, בעיקר עבור המבוטחים. על פי רוב מדובר באנשים קשי יום או עצמאיים שמתמודדים עם המון ביורוקרטיה, שההבחנה שהיתה קיימת אילצה אותם לא אחת לפנות לצורך הייצוג בפני הביטוח הלאומי לעורכי דין או רואי חשבון, דבר שהיה כרוך בהוצאות כספיות גדולות. ומעבר לכך, ההבחנה יצרה אפליה קשה ולא מוצדקת שפגעה ביועצי המס. אני שמח שהמצב הזה יסתיים מעתה".

 

מנהל רשות המסים, משה אשר: "התיקונים לחוק ייעוץ המס הם על בסיס ניסיון בתחום היכולת לתת אישורים פעילויות שיועצי המס ממילא עושים בתיקים בהם הם מטפלים. לא ראוי להפלות ביחס לרואי חשבון ועורכי דין. הצעת החוק מיישרת קו בין יועצי המס לרואי החשבון ועורכי הדין".

 

נציג רשות המסים, שי אהרונוביץ' אמר בדיון כי "יועצי מס צריכים תעודת בגרות, תעודת יושר, סדרת בחינות מקצועיות די מורכבות. לא דרוש תואר אקדמי אך מסלול רציני שלוקח שנתיים של לימודים: 4 בחינות לא קלות, בחשבונאות ו-3 במיסים והתמחות של שנה במשרד יועצי מס, רואי חשבון או ברשות המיסים. יש בין 2,000 ל-2,500 יועצי מס לעומת 11,000 רואי חשבון. רבים מיועצי המס הם מהמגזר החרדי, כולל נשים חרדיות רבות".

 

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס אמר ל"כלכליסט" כי "הכנסת נתנה גושפנקה בחקיקה למעמדם המקצועי של יועצי המס בכך שהצביעה בעד ואישרה את הצעת חוק הסדרת העיסוק והייצוג על ידי יועצי המס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x