$
בארץ

הצעת חוק אוסרת לחייב חילונים לעבוד בשבת: "תיקון היסטורי"

ח"כית עליזה לביא, שהגישה את ההצעה שתעלה מחר לדיון בוועדת השרים לחקיקה: "מדוע ששומר שבת יוכל לנוח בשבת ואילו חילוני יהיה מחויב לעבוד?"; לדבריה, הושגה הסכמה בעניין עם כלל שרי הממשלה - פרט למשרד האוצר

רוני זינגר 21:3020.02.16

האם "חוק השבת" חוזר בדלת האחורית? הצעת חוק מפתיעה תעלה מחר לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה, ולפיה לא יהיה ניתן לחייב חילוני לעבוד ביום שבת. אם תקודם הצעת החוק היא עשויה, באופן תיאורטי, להביא לסגירת עסקים בשבת, שכן לא יהיה ניתן לחייב עובדים לעבוד - לא משנה באיזו עבודה.

 

מאחורי הצעת החוק עומדת חברת הכנסת עליזה לביא מ"יש עתיד" וביחד איתה חתום על החוק ח״כ מיקי זוהר שחולל לאחרונה מהומה עם הצעת חוק אחרת, שביקשה לאסור על בתי עסק לפעול בשבת. גם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי, סופה לנדבר מ"ישראל ביתנו" ויוסי יונה מהמחנה הציוני חתומים על ההצעה.

 

לביא אמרה ל"כלכליסט": "הושגה הסכמה עם כלל שרי הממשלה והבנתי שגם ראש הממשלה תומך בהצעה; אלא שהערב התברר כי משרד האוצר מתנגד וכעת אני מנסה להגיע מולו להבנות". שר האוצר משה כחלון טרם הביע עמדה בנושא. שר התיירות יריב לוין הביע אף הוא התנגדות - אך בתום מו"מ השתכנע והבטיח ללביא כי יתמוך בהצעה.

 

לדברי לביא, "ההצעה נועדה להביא לתיקון המציאות ההפוכה - כי כיום קיימת אפליה לטובת שומרי השבת. מדוע ששומר שבת יוכל לנוח בשבת ואילו חילוני יהיה מחויב לעבוד?". הצעת החוק נולדה לאחר שהיא קיבלה פניות מעובדי רשות השידור שסיפרו לה שהם מחויבים לעבוד גם בשבתות, בניגוד לרצונם - אך מאחר שאינם דתיים ושומרי שבת אינם מורשים לנוח.

  

עליזה לביא עליזה לביא צילום: רמי זרנגר

 

לפיכך, לביא מציעה תיקון לחוק "שעות העבודה והמנוחה” שיאפשר לעובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא תלות במידת זיקתו לדת, ומבלי שסכנת הפיטורים תרחף מעל ראשו.

 

על פי התיקון המוצע, יוכל כל אדם לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו, יהיו טעמיו אשר יהיו, ומבלי לחשוש שיפוטר. לביא אינה סבורה שח"כ זוהר או שרי הממשלה יבקשו לקדם באמצעות החוק שלה את האג׳נדה מעוררת המחלוקת שלהם בנוגע לסוגיית השבת; לדבריה, הצעת החוק שלה קודמה עוד לפני שנושא השבת עלה לכותרות בחודשיים האחרונים. היא הוסיפה כי יו"ר המפלגה שלה, יאיר לפיד, הביע תמיכה בהצעת החוק.

 

לביא אמרה: "כיום צריך לשקר ולומר שאתה דתי כדי לא לעבוד בשבת, וחילונים שלא רוצים לעבוד בשבת מסתכנים בפיטורים. אין זה משנה אם מדובר באדם דתי, חילוני, נוצרי או מוסלמי, יום המנוחה השבועי הוא ערך נעלה עבור כולנו, בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים או חברתיים. מדובר בתיקון היסטורי. השבת היא לא רק של הדתיים. יתרה מכך, בתי עסק שלהם החוק מתיר לפעול בשבת יוכלו להמשיך לעשות זאת, מבלי לחייב את העובדים לעבוד בניגוד לרצונם. החוק מתחשב גם בבני דתות אחרות, שיוכלו גם הם לבחור שלא לעבוד ביום המנוחה שלהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x