שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת השרים אישרה הצעת חוק שתאסור פתיחת עסקים בשבת

הצעת החוק "יום המנוחה השבועי" תועבר לאישור בקריאה טרומית. פורום בעלי המכולות: "זהו צעד ראשון וחשוב להצלת עשרות אלפי עסקים קטנים מקריסה כלכלית"

רוני זינגר 15:5320.12.15

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) 'יום המנוחה השבועי' והיא תועבר לאישור בקריאה טרומית. הצעת החוק של זוהר מציעה לאסור פתיחתם של בתי עסק בשבת . זוהר הסביר כי הנימוק המרכזי הוא נימוק סוציאלי המאפשר לבעלי עסקים יום מנוחה, ורק בטיעון המשני נמצא ההסבר הדתי לסגירת העסקים.

 

זוהר נתמך על ידי פורום בעלי המכולות שקראו לשרי הוועדה לאשר את החקיקה: "זהו צעד ראשון וחשוב להצלת עשרות אלפי עסקים קטנים מקריסה כלכלית. יש לשים סוף לתופעת הישראבלוף בה טייקונים ורשתות שיווק עוברים על החוק ופותחים את עסקיהם בשבת ומחייבים עובדים לעבוד ביום זה. גם אנחנו הסוחרים זכאים ליום מנוחה אחד בשבוע", הודיעו אתמול מהתאחדות הסוחרים.

 

מתחם קניות שפתוח בשבת מתחם קניות שפתוח בשבת צילום: מאיר פרטוש

 

ח"כ זוהר: "מדובר בהישג מרשים והיסטורי עבור מדינת ישראל שיסייע לציבור ולכל מי שמעוניין לנוח ולבלות עם משפחתו ביום המנוחה השבועי של מדינת ישראל שהוא יום השבת. בכוונתי לשבת ולדון עם הגורמים הרלבנטים, בעלי עסקים, ארגונים שונים וכל החוששים כי החוק יפגע בהם, על מנת להגיע לחוק נכון והוגן כלפי כלל הציבור".

 

יש לציין כי ועדת השרים אישרה את העברת החוק לקריאה טרומית אך סוכם עוד כי החוק לא יקודם כל עוד לא תסיים ועדת המנכ״לים המיוחדת שמינתה הממשלה, לבחינת נושא יום מנוחה - גם בהקשר פסיקה לפתיחת בתי עסק בתל אביב וגם באשר לבחינת האפשרות להכיר ביום א׳ כיום מנוחה.

 

תגובות: "ניסיון להצית עוד אש במאבק בין דתיים לחילוניים"

 

ח״כ רחל עזריה (כולנו) התייחסה להעברת החוק בוועדה: "הצעת חוק השבת של ח"כ מיקי זוהר דרקונית ומפרה סטטוס קוו ולכן ועדת שרים החליטה לכבול אותה להחלטת ועדת המנכ"לים שתקום בנושא זה בהמשך הדרך. בכך הצעת החוק תממש את צורכי הפריימריז שנועדה למלא - ולא תיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".

 

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מסר בשם קואליציית הארגונים האזרחיים: "הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר לא קשורה כלל בסוגיית השבת, אלא בניסיון של חבר הכנסת להצית עוד אש במאבק המיותר בין דתיים לחילוניים. הניסיון לקבוע בחקיקה ראשית כי יש לסגור את כל המדינה בשבת היא מיותרת ולא תוביל לדבר מעבר להתגוששות פוליטית. הרי אף אחד לא מצפה שדין תל אביב יהיה כדין בני ברק ונכון להותיר את סוגיית השבת לרמה המוניציפאלית. מעבר לכך וכפי שנכתב בדברי ההסבר לחוק, הרוב המכריע של הדברים שמוצעים בחוק החדש מצויים בספר החוקים הישראלי ואינם נאכפים וכנראה שלא בכדי. אם מיקי זוהר באמת דואג לאופייה של השבת בישראל - עדיף לו לקדם דיאלוג בונה בעניין ולא קונפליקט מיותר".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"ממשלת נתניהו-דרעי-ליצמן נחושה בדעתה לחדש את מלחמות הדת והשבת. אחרי שראשי המפלגות החרדיות סיימו לסחוט מיליארדים בתקציב המדינה ומחוץ לו, הם מתפנים לחוקק חוקי כפייה דתית ובראשם התוכנית לסגור את תל אביב בשבת. שוב מתברר", אמר רגב, "שאין מי שמשניא את היהדות על הציבור הרחב יותר מהממסד הדתי והמפלגות החרדיות ואין אויבים גדולים יותר ליהדות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x