$
בארץ

החקירה נגד גבי מגנזי מסתעפת: חוקרי רשות ההגבלים פשטו על משרדי דניה סיבוס של לבייב

החוקרים הגיעו למשרדי חברת הנדל"ן באור יהודה, אספו מסמכים וחקרו מספר עובדים ומנהלים. בעל השליטה באברות חשוד ששילם שוחד לגורמים במועצת שוהם כדי לזכות במכרזים, ובמקביל תיאם עם קבלנים שונים הצעות במכרזים

תומר גנון, אורן פרוינד וזוהר שחר לוי 11:2019.02.16

חקירת החשד לביצוע עבירות שוחד ותיאום מכרזים במועצה האזורית שוהם על ידי גבי מגנזי, בעל השליטה באברות, מגיעה גם לחברת דניה סיבוס שבשליטת לב לבייב. על פי דיווח שהוציאה אתמול בלילה (ה') לבורסה החברה האם אפריקה השקעות "מתנהלת חקירה של רשות ההגבלים העסקיים ביחס לחברת הבת דניה סיבוס, שבמסגרתה נאספו ממשרדי חברת הבת מסמכים ונחקרו מספר מנהלים ועובדים (שאינם נושאי משרה בחברה)".

 

דניה סיבוס היא חברה בת בבעלות של אפריקה ישראל וחברת האם של אפריקה מגורים. היא עוסקת בעבודות בנייה קבלניות למגורים, מסחר ותעשייה ונחשבת ליהלום שבכתר של קבוצת אפריקה. החברה נסחרה בשווי של 762 מיליון שקל רגע לפני שנמחקה מהבורסה. 

בעל השליטה באברות גבי מגנזי בעל השליטה באברות גבי מגנזי

 

בדצמבר האחרון נעצר מגנזי לראשונה על ידי חוקרי להב 433 של המשטרה בחשד למעורבות בפרשת שחיתות גדולה במועצה האזורית מטה יהודה. החשד בפרשה זו כלפי מגנזי התמקד במתן שוחד לכאורה בתמורה לזכייה במכרזים במיליוני שקלים, וכן בביצוע עבירות הלבנת הון, מרמה ועבירות על חוק ההגבלים העסקיים. במסגרת אותה הפרשה הוארך מעצרו של מגנזי כמה פעמים, והחוקרים העלו את החשד כי מגנזי קשור לפרשות שוחד נוספות.

 

ואכן, שבועות אחדים לאחר מכן הוא נחקר מגנזי שוב באזהרה, הפעם במסגרת פרשה אחרת — פרשת השחיתות באשקלון, המייחסת לראש העירייה איתמר שמעוני ולבכירים בעירייה קבלת שוחד מיזמים בעיר בתמורה לקידום פרויקטים.

 

בעת האחרונה, הסתעפה שוב החקירה בעניינו של מגנזי גם למועצת שוהם. בשבוע שעבר פשטו חוקרי להב 433 על משרד החברה הכלכלית שוהם והחרימו חומרים. כמו כן עיכבו החוקרים את מגנזי, צביקה הוכמן — לשעבר מנכ"ל החברה הכלכלית שוהם — ועובדים נוספים לחקירה באזהרה. גם במקרה זה החשד הוא כי מגנזי שילם לכאורה כספי שוחד לגורמים בחברה הכלכלית, בין היתר להוכמן, בתמורה לקבלת מכרזים לעבודות פיתוח ביישוב. חשד נוסף שעלה במסגרת החקירה נוגע לעבירה על פי חוק ההגבלים העסקיים. לפי החשד תיאמו מגנזי וחברות קבלניות נוספות בתחום התשתיות את קבלת המכרז.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בידי החוקרים עדות דרמטית בעניינו של מגנזי. בשבוע שעבר נחקר מגנזי פעם נוספת באזהרה ועומת עם עדותו של עד מדינה, לפיה הוא שילם 15 אלף שקל במזומן בכל חודש, במשך שנתיים, לגורמים בחברה הכלכלית בשוהם לצורך קידום פרויקטים.

 

מטעמו של גבי מגנזי נמסר בתגובה לדברים כי הוא "מצר על כך שמשטרת ישראל בחרה לנהל את חקירתה מעל דפי העיתון ולא בחדרי החקירות כנדרש בדין. מר מגנזי מבקש להדגיש כי הוא והחברות שבשליטתו פועלות בהתאם לדין וכי זכיותיהן במכרזים נבעו תמיד מהעובדה שהצעותיהן היו הטובות ביותר מבין ההצעות שהוגשו, וזאת כפי שנקבע על ידי הוועדות הרלוונטיות. למען הסדר הטוב, מר מגנזי מכחיש בתוקף כי שילם כספים לגורמים בחברה הכלכלית או לכל גורם אחר".

 

עו"ד אורי קינן, בא כוחו של הוכמן מסר: "התיק נמצא בחקירה, והייתי מציע להתאזר בסבלנות לפני שיוצרים בכותרות נגד הוכמן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x