שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכספים אישרה: התורמים ל'רופאים לזכויות אדם' יקבלו זיכוי מס

אחרי שבבוקר הופסקה הישיבה עקב צעקות, אושרו 54 עמותות שתורמיה ייהנו מזיכוי, כמחצית הן עמותות שמטרתן הציבורית מוגדרת כ"דת"

עמרי מילמן 14:4616.02.16

ועדת הכספים אישרה את הכנסת עמותת רופאים לזכויות אדם לסעיף 46 של מס הכנסה, המקנה לתורמיה את האפשרות לקבל זיכוי מס על התרומות.

 

הרוב לכך התאפשר לאחר שיו"ר הוועדה, משה גפני, יחד עם ח"כ רחל עזריה (כולנו), חברו לחברי האופוזיציה. מתוך 54 עמותות שנתבקשה ועדת הכספים לאשר את כניסתם לרשימה המיוחלת של העמותות, כמחצית הן עמותות שמטרתן הציבורית מוגדרת כ"דת" מה שהביא את גפני לחשוש מפתיחת הרשימה לחלוטין.

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה בדיון כי "הניסיון להוציא את רופאים ללא גבולות מאישור סעיף 46 הוא עוד ניסיון מקארתיסטי לפעול שלא בהתאם לחוק ולנוהל. כשרת בריאות לשעבר אני יכולה להעיד שלרופאים לזכויות דם יש זיקה לישראל והם פעלו רבות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, לתוספת מכשירי MRIוהיו בין אלו שגילו את הניסויים באנתרקס בחיילי צה"ל. כמו כן, הם פועלים רבות בקרב הפליטים ובכך מורידים עוול רב מהמדינה".

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

 

מחלוקת נוספת שעלתה בוועדת הכספים היא לגבי עמותת תנועת הערבות לאיחוד העם. ח"כ אורלי לוי אבקסיס טענה כי עולות חשדות כי מדובר בכת פוגענית, אך אין בחקיקה בישראל שום חוק האוסר זאת, כך שהעמותה לא עוברת על שום חוק. עם זאת, בקרוב צפויה הממשלה לאשר הצעת חוק שתסדיר את הנושא, לכן החליטה הוועדה לאשר את עמותה זו לשלושה חודשים בלבד בהם תורמיה יזכו לזיכוי מס.

 

"מי יקבע מי עוכרי מדינת ישראל? מרכז הליכוד?"

 

בבוקר הופסק הדיון בוועדה ע"י גפני אחרי מספר דקות בהם הוחלפו צעקות בין חברי הכנסת.

 

סלע המחלוקת היה עמותת רופאים לזכויות אדם. על פי נתוני רשות המסים התפלגות הסיוע של העמותה נכון ל-2013 מופנית בעיקרה לתושבי יו"ש - 32%, 29% לתושבי חבל עזה, 27% לחסרי מעמד בישראל, 8% לאסירים ועצירים ו-4% לתושבי ישראל בתוך הקו הירוק.

 

ח"כ מיקי זוהר. "עוכרי ישראלי החוצה" ח"כ מיקי זוהר. "עוכרי ישראלי החוצה" צילום: עומר מסינגר

 

נציג רשות המסים ציין, כי בעבר העמותה לא נכנסה לרשימה משום שתנאי הזכאות היה זיקה לתושבי ישראל, אך מאחר שהחוק שונה והזיקה היא למדינת ישראל, העמותה עומדת בתנאים.

 

חברי הוועדה מהאופוזיציה טענו שבכל הנוגע לאישור ההטבות לעמותות, יש לנהוג עפ"י הנוהל שאושר בוועדה לפיו נסמכים על ההחלטות של הדרג המקצועי ברשות המסים בלבד ואם עמותה עומדת בקריטריונים, אין לבדוק אחריה. מנגד, חברי הוועדה מהקואליציה טענו כי מדובר בעמותה שפועלת נגד המדינה ורוב פעילותה למען אנשים שאינם אזרחי המדינה ולכן אין לתת לה את ההטבה.

 

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) צעק בתחילת הדיון "עוכרי ישראלי החוצה". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) צעד עליו "מי יקבע מי עוכרי מדינת ישראל? מרכז הליכוד?". בשל כך קטע כאמור גפני את הדיון והודיע כי הסוגיה תוכרע בהמשך היום. הח"כים מהליכוד התרעמו על דחיית ההצבעה עליה החליט גפני.

 

עמותה נוספת שהעלתה שאלות בוועדת הכספים היא ארגון 'פעילים לב לאחים', כאשר נשאל נציג רשות המסים מה תכליתה, ענה "למעשה החזרה בתשובה", אך לאחר שגפני טען כי לא זו מטרתה, אמר נציג הרשות כי מטרתה היא "חינוך, היא ארגון חרדי ליטאי שהוקם על ידי יד לאחים, יש להם מרכזים תורניים, מדרשות וכו'. מקיימת פעילות חינוך."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x