בארץ

רשות המסים מעדיפה לקזז חובות בלי להודיע לחייב

רשות המסים מקדמת הצעת חוק לפיה היא תוכל לקזז התחייבות לאדם שחייב לה כסף מבלי להודיע מראש

עמרי מילמן 10:1216.02.16

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לקיים היום (ג') דיון בנוגע להצעת חוק של רשות המסים לפיה הרשות לא תצטרך להודיע לאדם החייב לה כסף כי היא מקזזת חוב שלה עבורו, בטרם היא עושה זאת.

 

בעוד שהחוק היום מאלץ את הרשות לבצע קיזוז רק לאחר מתן הודעה בכתב, על פי הצעת החוק הרשות אמנם תאלץ להודיע על כך בכתב, אך לא בהכרח לפני ביצוע הקיזוז.

 

תיקון החוק אמנם נשמע טכני, אך היועצת המשפטית של וועדת הכספים שגית אפיק, הביעה חשש לפיו "הדבר עשוי ליצור אי ודאות אצל הנישומים, למנוע את היכולת לאתר ולברר טעויות חיוב וכן את האפשרות לשלם את החוב בטרם יבוצע הקיזוז". 

 צילום: bigstock

 

על פי החוק היום, צריכים לעבור 21 יום בין ההודעה בכתב על הכוונה לבצע קיזוז לבין הקיזוז עצמו הצעת החוק שעולה היום אמורה למעשה להשוות את קיזוז המסים לקיזוז בין חיובים הדדיים (לפי חוק החוזים).

 

אולם, כפי שמציינת היועצת המשפטית של הוועדה, מראש נקבע כי בכל הנוגע לקיזוז מסים, תהיה הוראה ייחודית ונפרדת, שלא תאפשר קיזוז "חד צדדי", להערכתה מכיוון שלא מדובר בשני צדדים שווים לעסקה כאשר צד אחד הוא רשות המסים והצד השני הוא האזרח הקטן.

 

מבחינת רשות המסים, תיקון החוק אמור להקל על ההתנהלות השוטפת שלה, ולחסוך את הצורך בשליחת הודעות ועמידה במועדים נוקשים.ברשות המסים מסרו כי יתייחסו לטענות היועצת המשפטית בדיון בוועדה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x