$
בארץ

בכיר בסביבת נתניהו: הממשלה תתעקש לקיים את מתווה הגז, לא תהיה חקיקה

לאחר התייעצות ראשונית שהתקיימה בסביבתו של רה"מ הערב מעריכים מקורביו כי הממשלה תדחה את דרישתו של בג"ץ להעביר את מתווה הגז בחוק בכנסת. נתניהו חושש מכך שהעברת חוק תיקח זמן רב מדי - ושלא יהיה לו רוב בכנסת

ליאור גוטמן 23:1514.02.16

הממשלה תתעקש לקיים את מתווה הגז הממשלתי ולא תייצר חקיקה ראשית חדשה בענף האנרגיה - כך מעריכים בסביבת נתניהו. למסקנה זו הגיעו בסביבתו של רה"מ לאחר התייעצות ראשונית שהתקיימה היום (א') בערב - זאת על רקע דרישתם הדרמטית של שופטי בג"ץ היום שהמדינה תשקול בתוך שבוע לעגן בחקיקה את פסקת היציבות, שמונעת את שינוי מתווה הגז למשך עשור.

 

ניתוח זהיר של עמדת הממשלה, לאחר החלטת בג"ץ, מעלה שלושה נימוקים בעד קידום מתווה הגז - ואי העברת הנושא בחוק בכנסת. הנימוק הראשון הוא שחקיקה ראשית צפויה לסנדל את הממשלה מול חברות הגז הרבה יותר מהבטחה שלטונית אמורפית שלא לגעת במיסוי על הגז או במכסת הייצוא.

נתניהו בבג"ץ, היום נתניהו בבג"ץ, היום צילום: ליאור גוטמן

 

הנימוק השני נגד העברת מתווה הגז בחקיקה בכנסת הוא בהילות המצב- כתיבת חוק והעברתו בשלוש קריאות ובוועדות הכנסת תארך חודשים רבים, סיטואציה שהממשלה תטען שלא רק תעכב את פיתוח המאגרים, אלא גם תבריח משקיעים ותגרור אובדן חוזים לייצוא.

 

 

הנימוק השלישי (שאולי לא אמור לעניין את השופטים) הוא שבמצבה של הקואליציה הנוכחית של נתניהו, ותחת ההבנה ששר הרווחה כץ ושר הבינוי גלנט מנועים מלהתייחס לנושא הגז, לנתניהו אין רוב אוטומטי לאשר חקיקה ראשית והוא ייאלץ לפזר הבטחות יקרות לחלק מסיעות האופוזיציה בתמורה לתמיכתן במתווה. החשש העיקרי הוא שמשק הגז ייכנס להקפאה עמוקה, מעבר לזו ששהה בה בשנים האחרונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x