$
בארץ

בג"ץ מציע למדינה לאשר את סעיף היציבות בחקיקה

השופט רובינשטיין ביקש מנציגי המדינה לשקול לעגן בחקיקה את הסעיף המונע שינוי עתידי של הסדריו באמצעות חקיקה: "היינו רוצים שהמדינה תשקול את זה ותעביר תשובה בכתב, אפשר תוך שבוע". מוקדם יותר ראש הממשלה יצא בבית המשפט להגנת מתווה הגז: "אנחנו בדקה ה-90 מבחינת היכולת לממש את פוטנציאל הגז שלנו, כל עיכוב יכול להביא לתוצאות חמורות". נתניהו קרא מתוך דף ולא נאם באופן חופשי

ליאור גוטמן 18:5314.02.16
 
בג"ץ מציע למדינה לעגן בחקיקה את סעיף היציבות - הסעיף המונע שינוי של הסדרי מתווה הגז למשך 10 שנים: "היינו רוצים שהמדינה תשקול את זה ותעביר תשובה בכתב, אפשר תוך שבוע", כך אמר היום יו"ר ההרכב בדיון על מתווה הגז, השופט אליקים רובינשטיין.
 
מוקדם יותר הופיע בבג"ץ ראש הממשלה בנימין נתניהו שנשא נאום, שאותו הקריא מדף. "אם מתווה הגז לא יאושר יגרם נזק רב למדינה", אמר נתניהו שתפס את מירב תשומת,  לאחר שהגיע למשכן - לראשונה בתולדות המדינה - וזאת כדי לנמק אישית מדוע יש לדעתו לאמץ את המתווה.  
 "הייתה דרושה פעולה לא שגרתית בלי לוותר על האינטרס של הציבור בתחום התחרות. סעיף 52 מחייב את תשובה ונובל למכור מאגרים. זה יצמצם ריכוזיות", אמר נתניהו. "אני רוצה לרתום את הגז לנושא הגיאופוליטי. יש פוטנציאל מול ירדן ומול הרש"פ".
 
רה"מ הוסיף ואמר: "אנחנו בדקה ה-90 מבחינת היכולת לממש את פוטנציאל הגז שלנו, כל עיכוב יכול להביא לתוצאות חמורות".
 
נתניהו, בשבתו כשר הכלכלה, אישר אישית את מתווה הגז באמצעות חתימה על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, זה שקובע שנושא הגז הוא בעל חשיבות מדינית ולכן אימוצו גובר על שיקולי התחרות במשק. נתניהו יפתח את הדיון כאשר לשופטים שמורה הזכות להפנות אליו שאלות שונות.
 

"מצאו חור קטן בחוק שהכניסו דרכו פיל"

עו"ד דפנה הולץ לכנר שהגישה עתירה בשם מרץ אמרה כי "ראינו ומענו את רה"מ במעמד שלא חשבתי שאזכה לראות בימי חיי. אנחנו בנקודה בה ביהמ"ש יכל לשאול את רה"מ אם הכל כל כך חשוב למה לא עשית חקיקה? אנחנו בצומת של שלטון החוק. נתניהו מספר חוויות מדאבוס".
 
הולץ לכנר הוסיפה: "ברגע שחותמים על סכיף 52 שואלים האם הביטחון או החוץ מחייב את זה ולא האמון של המשקיעים. השימוש בסעיף מוחק את לשון החוק. השימוש של סעיף 52 זה בכלל רעיון שנולד אצל חברות הגז שבאו איתו למדינה. מצאו חור קטן בחוק שהכניסו דרכו פיל".
  צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 


 

לרוע מזלם של העותרים, הבקשות שלהם לחקור את נתניהו חקירה נגדית נדחו על הסף, מה שהותיר את חמשת שופטי בג"ץ - המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, נועם סולברג, סלים ג'ובראן, אסתר חיות ועוזי פוגלמן - כחומה אחרונה שמייצגת את הציבור.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x