$
בארץ

חכו לכסף: חברות הגז המצריות ערערו על פסיקת הבוררות עם חברת החשמל

לפי דיווח חברת החשמל, הערעור על הפסיקה, הקובעת כי על המצרים לפצותה ב-1.76 מיליארד דולר בשל אי אספקת גז, הוגש לביהמ"ש בשוויץ

ליאור גוטמן 21:2411.02.16
ייקח עוד הרבה זמן עד שמישהו יראה פה שקל: חברת החשמל דיווחה הערב (ה') שחברות הגז המצריות (EGAS ו-EGPC) הגישו ערעור רשמי על פסק הבוררות מתחילת דצמבר שקבע שעל המצרים לשלם לחברה פיצוי של 1.76 מיליארד דולר בגין אי אספקת גז מתחילת 2011 ועד היום. בהודעת החברה נמסר ש"ביום 11 בפברואר 2016, נתקבלה בחברה בקשה לערעור על פסק הבוררות שניתן, ושהוגשה לבית המשפט העליון בשוויץ על ידי חברות הגז הלאומיות המצריות. החברה לומדת את הבקשה ומשמעויותיה".

 

 

 

בתחילת 2011 פוצץ צינור הגז של חברת EMG שהוביל גז ממצרים לאשקלון ומשם לתחנות הכוח של חברת החשמל. לאחר שיקום הצינור והזרמת הגז המחודשת הוא פוצץ עוד כעשר פעמים עד שבאפריל 2012 הודיעה מצרים, אז תחת משטר מורסי, שהיא מבטלת חד-צדדית את חוזה הגז מול חברת החשמל. זו האחרונה פנתה לבוררות בינלאומית שנוהלה באירופה, ובתחילת דצמבר קבעו הבוררים שחברת החשמל תזכה לפיצוי. לאחר מספר ימים זכתה EMG בפסק בוררות דומה לטובתה ובהיקף של כ-320 מיליון דולר.

 

 

 

יצוין שהמצרים קיבלו את פסק הבוררות בכעס רב כאשר שר הנפט המצרי הודיע מיד אחרי פסיקת הבוררות המקורית שהוא מפסיק את המגעים לייבוא גז מישראל מה שהותיר את מתווה הגז הממשלתי והחשיבות למכור לשכנים מדרום גז בסכנה.

 

 

 צילום: אי פי איי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x