$
בארץ

כחלון רוצה להעביר את הדחת הבכירים לנציבות שירות המדינה, אך הנציב עצמו מתנגד

היועצים המשפטיים של משרד האוצר מנמקים את ההצעה בכך שיש להעביר את משימת ההדחה מוועדת טירקל למי שמצוי בביצוע מינויים מדי יום, אך הנציב משה דיין טוען כי "לא יהיה זה נכון לשנות את הנוהג בעיתוי הנוכחי"; ברקע: העימות בין שר האוצר למנהל רשות החברות, אורי יוגב

רוני זינגר 20:0811.02.16

הצעת ההחלטה להעברת סמכות הדחת בכירים במגזר הציבורי מוועדת טירקל לנציבות שירות המדינה עולה ביום ראשון לאישור הממשלה.

 

 

 

שלשום (ג') אישר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את הצעת המחליטים של שר האוצר משה כחלון, אך גם בהצעת ההחלטה שמוגשת מובעת הסתייגותו המסויימת מהשינוי שמבקש כחלון לעשות. בהחלטה שנשלחה לשרי הממשלה נכתב כי נציב שירות המדינה עצמו משה דיין מתנגד לשינוי האמור: "לא יהיה זה נכון לשנות את הנוהג בעיתוי הנוכחי ועוד בטרם הוגשה פנייה כלשהי לפי ההחלטה הנזכרת (כלומר לא הוגשה כל בקשה להדחה, ר"ז), זאת הן לאור הקשר הדברים והן לאור הקשיים שההצעה מעוררת", כתב דיין. במלים "הקשר הדברים" יש להניח שהכוונה היא להערכות כי ההצעה מקודמת על רקע כוונות או דרישות להדיח את יו"ר רשות החברות, אורי יוגב, שמצוי בעימות עם כחלון. 

 

היועמ"ש מנדלבליט היועמ"ש מנדלבליט צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

 

על פי ההצעה תילקח הסמכות הנתונה כיום לוועדה למינוי בכירים במגזר הציבורי, בראש עומד כיום השופט יעקב טירקל, לסיום תפקידו של בכיר נושא משרה בשירות הציבורי. הסמכות ניתנה עד היום להדחה משני טעמים - האחד תפקוד לקוי, והשני אי אמון חריף בינו לבין השר או הממונה האחראי עליו. בפרוצדורה הזו אין כוונה לגעת. השינוי המתבקש היחיד הוא להעביר כאמור את הסמכות הזו לידיו של נציב שירות המדינה.

 

המעניין הוא הנימוק שהצליחו לגייס היועצים המשפטיים של משרד האוצר כדי להסביר מדוע כה דחוף לערוך כעת את השינוי. לדבריהם, "שאלת סיום כהונתו של בעל תפקיד צריכה להיבחן בכל מקרה באופן מאוזן: מחד, הצורך למנוע סיום כהונה ממניעים לא ראויים, להגן על פקידי הציבור הממלאים תפקידיהם נאמנה מפני מי שיבקשו לפגוע בעצמאותם ולשמור על זכויותיו של פקיד ציבור כזה, ומאידך הצורך להבטיח תפקוד מלא ותקין של השירות הציבורי ולמנוע מצב של שיתוק הפוגע באינטרס הציבורי". לאחר שניסחו באופן תקין פוליטית כי אין בהצעה כוונה נסתרת לפגוע בפקיד באופן לא מקצועי (כשברקע כאמור ההערכות כי יש כוונה להדיח את יוגב מתפקידו), מגיע הנימוק, לפיו "כדי לשמור על האיזון הנזכר, יש להעדיף את הטלת התפקיד על מי שמצוי במינויים רבים, דבר יום ביומו, ובקשר יומיומי עם נושאי משרה כאלו ואשר על כן ידע לשמור על איזון זה".

 

כלומר, הנימוק לשינוי הוא בכך שוועדת טירקל ממנה רק שבעה בעלי תפקידים בכירים במגזר הציבורי ולכן לא תדע לבצע הדחה, לעומת נציבות שירות המדינה שממנה נושאי משרה בכירים ולכן "תדע" גם להדיח.

 

 

 

מנדבליט כותב בהצעה כי לא מצא מניעה משפטית להביא את ההצעה אך נכתב כי את הקשיים המשפטיים בעניין יביא בפני שרי הממשלה. הקושי המרכזי הוא זה שוועדת טירקל מעולם לא ביצעה הדחת נושא משרה ועל כן לא ברור מניין הוסק שלא תדע לבצע את תפקידה באופן מאוזן כפי שנכתב. כאמור דעתו של נציב שירות המדינה משה דיין מצורפת ובה נכתב כי הוא מתנגד להצעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x