$
בארץ

השופט מתח ביקורת על הסדר הטיעון של אולמרט והוסיף לו חודש מאסר

ראש הממשלה שהורשע בשתי עבירות שיבוש הליכי משפט בפרשות הולילנד וטלנסקי היה צפוי להתחיל לרצות עונש של 18 חודשי מאסר בחודש הבא. עפ"י החלטת ביהמ"ש היום הוא ירצה 19 חודשי מאסר וישלם קנס בסך 50 אלף שקלים; עונש נוסף של 8 חודשי מאסר

ynet 09:2910.02.16

השופט אביטל חן מבית משפט השלום בירושלים מתח הבוקר (יום ד') ביקורת קשה על הסדר הטיעון של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהודה והורשע בשתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט בפרשות הולילנד וטלנסקי. הוא הוסיף לאולמרט חודש מאסר וקנס אותו ב-50 אלף שקלים. בעקבות כך יתחיל אולמרט לרצות בשבוע הבא 19 חודשי מאסר: 18 חודשים עונשו בפרשת הולילנד וחודש נוסף שנגזר עליו היום. במקביל, אולמרט ערער על עונשו בפרשת טלנסקי העומד על שמונה חודשי מאסר ובית המשפט יכריע בנושא זה בהמשך.

 

השופט חן ציין בהחלטתו כי "פסיקת בית המשפט העליון מנחה לכבד הסדרי טיעון. בפני בית המשפט לא הוצגה הנמקה לחפיפת העונשים. משמעות ההסדר שהנאשם לא ירצה מאסר על תיק המאסר. אני מתקשה לקבל את ההסדר שלפיו אדם שחטא בשתי עבירות שיבוש חמורות מאוד לא ירצה עונש מאסר במצטבר. בנסיבות העניין לא אוכל לקבל את כל רכיבי ההסדר".

  

 

לפני הדיון הסתודדו במשך יותר מחצי שעה עורכי הדין של אולמרט ונציגי הפרקליטות. אולמרט עצמו סירב לענות לשאלות. עו"ד אלי זהר, סנגורו של ראש הממשלה לשעבר, אמר בתגובה כי "בית המשפט אמר את דברו, קיבל את עסקת הטיעון ברובה והוסיף דבר שמצריך את בדיקתנו. הוא הוסיף 30 יום במצטבר, לצערי הרב הגם שחוק העונשין מחייב שהעונש יהיה חופף אלא אם כן יש סיבות מיוחדות כאן, ולדעתנו לא היו סיבות מיוחדות. הסיבה העיקרית לעסקה הייתה שהיא מביאה לסיום את פרשת אולמרט".

 

עו"ד זהר אמר כי "צר לי על קביעת השופט ונראה מה האינטרס הסופי של מר אולמרט. הלכנו על העסקה משום שהיא נעשתה על דעת האנשים הבכירים ביותר במערכת וקיבלה את אישורו של פרקליט המדינה. צר לי שבית המשפט חשב ש-30 יום מצדיקים את קעקוע עסקה זו. התגובה של אולמרט הייתה אכזבה, כי היה סיכום. צריך לקיים הסכמים וצריך לקיים הסדרי טיעון".

אולמרט. שישה חודשי מאסר, רק חמישה מהם בחפיפה
אולמרט. שישה חודשי מאסר, רק חמישה מהם בחפיפה צילום: גיל יוחנן

 

במהלך הצגת הסדר הטיעון בשבוע שעבר מתח השופט אביטל חן ביקורת על פרטי ההסדר וטען כי העונש אינו הולם. נציגת הפרקליטות, עו"ד קרן בר מנחם, טענה כי העונשים המקובלים לעבירות שיבוש מהלכי משפט הם כמה חודשי מאסר וכי לרוב בית המשפט מאפשר לרצות אותם בחופף לעונש בתיק המרכזי.

 

עו"ד איל רוזובסקי, סנגורו של אולמרט, הדגיש את תרומת מרשו לחברה, את המחיר הכבד שהוא שילם, את לקיחת האחריות על מעשיו ואת הזמן השיפוטי שהוא חסך בוויתור על ניהול המשפט וההודאה באשמה.

 

במרכזו של תיק השיבוש עמדו הקלטות שסיפקה ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן. בהקלטות נשמע אולמרט מנסה להניא את זקן מלהעיד נגדו בפרשות השונות שבהן היה מעורב.

 

לפי כתב האישום, במהלך מאי 2011, לקראת הדיונים בתיקי ראשונטורס וטלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים, נפגשו אולמרט וזקן, לבקשתה, במלון הולידיי אין בירושלים.

 

בהקלטות תועד אולמרט מסביר לזקן שאם לא תעלה להעיד - לא ניתן יהיה לעשות שימוש ראייתי נגדו ביומנים שבהם ניהלה את רישום ההכנסות ל"קופה הסודית" - שאותם ביקשה התביעה להגיש כראיה לבית המשפט.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x