$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בלגן רגולטורי בחברת החשמל: בלוך דורש לדעת לאיזה שר הוא צריך להקשיב

מנכ"ל החברה מבקש הבהרות - לאחר ששר האנרגיה הורה לו להקטין ב-15% את השימוש בפחם בתחנת הכוח בחדרה, ואילו השר להגנת הסביבה סבור כי דרושה הפחתה גדולה יותר

ליאור גוטמן 23:3608.02.16
חברת החשמל פרסמה היום דיווח יבש וקצר לבורסה, בו היא מציינת כי קיבלה הוראות חדשות מהמשרד להגנת הסביבה בדבר הפחתת פליטת המזהמים מתחנת הכוח הפחמית בחדרה. לפי הדיווח, חברת החשמל צריכה להכין תוכנית ייעודית חדשה לצמצום הזיהום ולהגישה עד 25 בפברואר, כאשר באותה נשימה היא מזהירה שככל שהיא תידרש להשבית את תחנה (באופן מלא או חלקי) היא עלולה להיתקל בבעיות של אספקת חשמל לאזרחים.

 

מה שחברת החשמל לא דיווחה לבורסה הוא שאמש שלח מנכ"ל החברה עופר בלוך מכתב חריף לשר האנרגיה יובל שטייניץ ולשר להגנת הסביבה אבי גבאי, שעסק בשאלה ממי הוא מקבל הוראות בנוגע להפחתת פליטות.

 

המכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", נשלח עם עותק גם למנכ"לי המשרדים שאול מרידור וישראל דנצינגר, כמו גם למשנה ליועמ"ש לממשלה (כלכלי פסיקאלי) אבי ליכט; במכתב מבקש בלוך להפסיק לשלוח לו הוראות סותרות בנודע לדרישות להוריד מצד אחד את זיהום האוויר שמקורו בתחנת הכוח, ומצד שני לשמור על אספקת חשמל יציבה.

 

מאין ההוראות הסותרות? רק לאחרונה הנחה שטייניץ כי מ-1 בינואר תחנת הכוח בחדרה תקטין את השימוש בפחם בכ-15% על חשבון השימוש בגז, זאת במטרה לצמצם את זיהום האוויר. ואולם השר להגנת הסביבה גבאי טוען שההפחתה אינה מספקת וגם אחריה יש בידיו נתונים כי "יש פליטה עודפת של 28 אלף טונות תחמוצות הגופרית ו-67 אלף טונות תחמוצות חנקן". גבאי נשען על מחקר של פרופ' בוריס פורנטוב מאוניברסיטת חיפה שמצביע על קשר לכאורה בין תחלואת תושבי חדרה לתחנת הכוח שמוצבת שם.

 

תחנת הכוח בחדרה תחנת הכוח בחדרה צילום: אלעד גרשגורן
זה אומר ככה, וזה אומר הפוך

 

בלוך כותב: "החברה סבורה כי המצב הקיים, לפיו מוטלים עליה שני מערכי הוראות באותו נושא ממש אשר אינם מתיישבים זה עם זה, הוא מצב בלתי סביר שעלול להיות בלתי אפשרי ליישום מבחינה תפעולית ולהסתכם בהוצאות כספיות מיותרות". הוא מזהיר מהפצת נתוני תחלואה שאינם מוכרים לאף אחד, וקושרים בין פליטת המזהמים בחדרה למחלות של תושבי העיר והסביבה.

 

עוד הוסיף בלוך: "אנו סבורים כי טרם בשלה השעה להוצאתן של הוראות נוספות בנושא מטעם המשרד להגנת הסביבה. לדעתנו, הכרחי שמערך ההוראות ביחס לאופן והיקף צמצום ייצור החשמל ביחידת הכוח הפחמיות וצמצום הפליטות העודפות ייקבע באופן אחיד על ידי שני המשרדים, ולא באמצעות מערכי הוראות אשר אינם מתיישבים זה עם זה".

 

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "פרויקט הפחתת הפליטות הוא פרויקט לאומי בעל השלכות סביבתיות לצד השלכות על אספקת החשמל הסדירה והביטחון האנרגטי של המשק. המצב שלפיו החברה נדרשת להתמודד עם הנחיות רגולטוריות סותרות, בלתי אפשרי. חברת החשמל הבהירה בעבר והיא חוזרת על עמדתה כי החלטות בעלות השלכות לאומיות אינן באחריותה הבלבדית של חברת החשמל אלא צריכות להתקבל ע"י הממשלה, וכי נדרש תיאום בין הרגולטורים"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x