בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועד נמל חיפה שובר שיאים: דורש דירה לכל עובד תמורת הסכם שכר חדש

הדרישה עלתה לאחר שהוועד גילה כי חלק מתוכניות המדינה לנמל כוללות בניית דירות על שטחו המערבי, שיפונה לשם כך. עלות דירה בפרויקט מוערכת ב־1.2–1.8 מיליון שקל

ליאור גוטמן 07:0609.02.16
הדרישות של עובדי נמל חיפה רשמו ככל הנראה שיא חדש. במסגרת המו"מ שנערך בין ההסתדרות, משרד האוצר, רשות החברות הממשלתיות והעובדים, העמידו חלק מחברי הוועד תנאי לחתימה על הסכם קיבוצי חדש: שהמדינה תממן לכל עובד דירה או שווה ערך לדירה.

 

הדרישה עלתה לאחר שהוועד גילה כי חלק מתוכניות המדינה לנמל כוללות בניית דירות על שטחו המערבי, שיפונה לשם כך. עלות דירה בפרויקט מוערכת ב־1.2–1.8 מיליון שקל.

 

הנוכחים נדהמו מהדרישה, ואחד מראשי הוועד אף ניסה להשתיק את חבריו. הפגישה התפוצצה ללא תוצאות ומחר צפויים המגעים להתחדש.

 

מאיר תורג'מן, יו"ר ועד נמל חיפה. דרישה כזו עוד לא היתה מאיר תורג'מן, יו"ר ועד נמל חיפה. דרישה כזו עוד לא היתה צילום: דורון גולן

 

מטרת השיחות למצוא פתרון לבעיות התעסוקה של חלק מעובדי הנמל, לאור החלטת המדינה לקדם בניית נמל חדש - נמל צפון - שייפתח לפי הערכות בתחילת העשור הבא.

 

מדובר בנמל שבונות בימים אלה שפיר הנדסה ואשטרום בעלות של כ־4 מיליארד שקל, ושעם סיום הבנייה יימסר לחברת SIGS הסינית שזכתה במכרז להפעיל אותו ל־25 שנה.

 

מאיר תורג'מן, מרכז הוועדים בנמל, מסר: "אמרנו שאנחנו רוצים לכל עובד דירה משום שהם (משרד האוצר - ל"ג) אמרו שבונים דירות במקום השטח המערבי".

 

לפני כשבועיים חתמו משרדי התחבורה, האוצר וההסתדרות על סכם קיבוצי חדש בנמל אשדוד. גם שם אישרה בנייה של נמל חדש (צ'יינה הראבור הסינית בונה, TIL ההולנדית תפעיל).

 

בעקבות הבנייה המדינה הבטיחה לעובדים רשת ביטחון של 10 שנים לעובדי הנמל שמבטיחה להם 70% מהפרמיות על ההכנסות. עוד הובטח להם השקעות של מאות מיליונים בשדרוג הנמל והמדינה מצידה קיבלה אפשרות להוציא את מחלקת הים (כולל הנתבים) מחזקת ההסתדרות והכפפתה לחברת נמלי ישראל, היא הרגולטור.

 

בחיפה הדברים יותר מסובכים: הנהלת הנמל עדיין לא יציבה. רשות החברות בודקת את פעילות המנכ"ל מנדי זלצמן ומנהל משאבי האנוש יעקב ליטבנסקי בטענה שכשלו בתפקיד. בנוסף, יו"ר הדירקטוריון משה עברי סוקניק בעצמו מנסה להדיח את המנכ"ל, ומספר חברי הדירקטוריון חסר ברמה שלא ניתן לקיים ישיבות. בדירקטוריון החברה יש רק 4 דירקטורים בעוד מספר הדירקטורים המינימלי שמאפשר קיום ישיבות עומד על 5. כלומר, דירקטוריון החברה משותק.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x