$
בארץ

חופשת האבהות אושרה בוועדת שרים

הצעת החוק מורכבת משלושה ימי חופשה בתשלום וחמישה ימי מחלה על חשבון המעסיק. בשבוע שעבר התנגד להצעה משרד הכלכלה ובדיונים מקדימים הוצע כי החוק יקוצר לשישה ימים בעיקר בשל לחץ המעסיקים שמבקשים שנטל מימון החופשה יופחת מהם

רוני זינגר 16:2931.01.16

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק ל״חופשת אבהות״ המציעה להעניק שמונה ימי חופשה לאבות לאחר שנולדו ילדיהם וזאת במקביל ובנוסף לחופשת הלידה של אם הנולד. הצעת החוק נדחתה מהשבוע שעבר ואושרה בדיון היום בתמיכת כל השרים. בשבוע שעבר התנגד להצעה משרד הכלכלה ובדיונים מקדימים הוצע כי החוק יקוצר משמונה ימים לשישה בעיקר בשל לחץ מהמעסיקים שמבקשים שנטל מימון החופשה הארוכה יופחת מהם. עם זאת בדיון שהתקיים היום עברה הצעת החוק בשלב זה על שמונה ימי חופשה אך כבר כעת נראה כי בדיונים שיתקיימו בוועדת עבודה רווחה ובריאות יקוצרו הימים.

 

את הצעת החוק הגישה ח״כ ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שצירפה אליה את חברי הכנסת דוד ביטן (ליכוד), רועי פולקמן (כולנו), יואב קיש (ליכוד) מירב בן ארי (כולנו) שולי מועלם (הבית היהודי) ועוד רבים אחרים. השר זאב אלקין - שלפני כשבוע נולדה לו בת - וכן ח״כ דוד ביטן, ויו״ר ועדת העבודה אלי אלאלוף תומכים בהשארת מספר הימים על שמונה.

הצעת החוק מציעה גם מתן שלושה ימי חופשת מחלה בתשלום לגבר המלווה את זוגתו לטיפולים או בדיקות הקשורות להריון, יום מחלה עבור נוכחות במהלך הלידה.

חופשת לידה גם לאבות? חופשת לידה גם לאבות? צילום: בלומברג

 

חופשת האבהות שבהצעה תורכב משלושה ימי חופשה בתשלום וחמישה ימי מחלה על חשבון המעסיק. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי ״ישראל היא מדינה מתקדמת בכל הנוגע לזכויות נשים בהריון ובחופשת הלידה אך לעניין חופשת האבהות או חופשה הורית היא נמצאת מאחור. ..ישראל מפגרת כיום באופן משמעותי במאמץ שהיא עושה להבטיח הורות שוויונית יותר…מחקרים רבים מצאו קשר ברור בין מעורבות בגידול ובחינוך הילד ללקיחת חופשת אבהות. ישראל אינה מזכה כיום גברים בחופשת אבהות למרות שישראל היא המדינה עם שיעור הילדוה הגבוה ביותר בעולם המערבי מה שהופך כל יום חופש ליקר ערך למשפחות…״.

 

הצעת חוק דומה עלתה בכנסות קודמות וזכתה לתמיכה , אך בכל זאת לא הצליחה עד היום להתקדם מעבר לקריאה הטרומית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x