שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה משלמת 12 אלף דולר על דירת ראש משלחת במנהטן

ממנהטן ועד קוריאה - הוצאות משרד הביטחון על המשלחות לחו"ל נחשפות. ראש משלחת הרכש אהרון מרמרוש למשל מתגורר בדירה באפר איסט סייד. משרד הביטחון משלם בשנה כשני מיליון דולר על שכירות בחו"ל וטוען: "זו שכירות ריאלית"

שאול אמסטרדמסקי 07:0028.01.16

משרד הביטחון שוכר דירה לראש משלחת הרכש בניו יורק, אהרון מרמרוש, בעלות של כ־12 אלף דולר בחודש. מדובר בדירה שנמצאת באזור האפר איסט סייד במנהטן, הנחשב ליקר ויוקרתי במיוחד, והדירה היא בדרגה של דירת שרד. העלות השנתית על שכירות עומדת על כשני מיליון דולר. לפני כמה חודשים פנתה התנועה לחופש המידע למשרד הביטחון בבקשה לקבל את רשימת הדירות המלאה שמשרד הביטחון שוכר עבור נציגיו השונים בחו״ל, ואת גובה שכר הדירה המשולמים עבורם. פניה זהה נעשתה גם למשרד החוץ. על פי הנתונים שהעביר משרד הביטחון, הדירה של ראש משלחת הרכש בניו יורק היא הדירה היקרה ביותר שהמשרד שוכר ברחבי העולם. לשם השוואה, בית פרטי שמשרד הביטחון שוכר בממלכה הבריטית עולה כ־8,000 דולר בחודש, ואילו דירה בסינגפור שהמשרד שוכר עולה כ־7,700 דולר בחודש.

 

משלחת הרכש של משרד הביטחון בניו יורק היא משלחת הרכש הגדולה ביותר של משרד הביטחון.

 

 

לשם השוואה, גם הנציג הבכיר של משרד החוץ בניו יורק (בדרגת שגריר) מקבל דירת שרד על חשבון המדינה באותו אזור כמו ראש משלחת הרכש, בעלות של 14,000 דולר בחודש. עם זאת, במסגרת תפקידו שגריר ישראל נדרש לארח אישים בדירתו ועל כן הוא זכאי לדירת שרד.

 

למשרד הביטחון 45 שליחים בשמונה משלחות שונות ברחבי העולם. הגדולה מבין משלחות אלה, בת 28 נציגים, יושבת בניו יורק, והיתר במערב אירופה (6 נציגים), בהודו, צ׳ילה, וייטנאם ותאילנד. בנוסף מחזיק צה"ל נספחויות צבאיות בניו יורק, וושינגטון וב־15 מדינות נוספות, בהן גרמניה, קוריאה וברזיל.

 

עלותן הכוללת של כל המשלחות של משרד הביטחון מסתכמת בכ־170 מיליון שקל בשנה. מפניית ״כלכליסט״ בעבר עולה כי העלות של החזקת כל שליח למדינה בחו״ל, לרבות הוצאות המגורים שלו ושל משפחתו, וכן הוצאות החינוך והבריאות של ילדיו ובני משפחתו מגיעים לכמיליון שקל לכל שליח, בשנה.

 

תקציב זה כולל לא רק את תקציב כוח האדם של שליחי משרד הביטחון וצה"ל אלא גם את עלויות השכר של כ־270 העובדים המקומיים שהמשרד מעסיק במדינות השונות, וכן הוצאות כמו שכירת משרדים, דואר, אירוח ותפעול.

משה בוגי יעלון, שר הביטחון משה בוגי יעלון, שר הביטחון

 

לפי נתונים שהעביר משרד הביטחון בעבר ל״כלכליסט״ במסגרת חוק חופש המידע, יחד עם 45 שליחי המשרד, שהו בחו"ל ב־2014 עוד 28 נספחים צבאיים, כלומר כ־73 נציגים.

 

ממשרד הביטחון נמסר: עלות שכירות דירת השרד עבור ראש משלחת משרד הביטחון הינה סבירה וריאלית ביחס למחירי השוק בניו-יורק, ונמוכה באופן משמעותי ביחס לדירות שרד של ראשי משלחות ו/או נציגויות של מדינת ישראל ומדינות זרות אחרות בעיר. עם כניסתו לתפקיד לפני למעלה מארבע שנים, החליט ראש המשלחת הנוכחי לעבור לאזור פחות יוקרתי, בבניין צנוע יותר. החלטה זו חסכה שכירות של אלפי דולרים בחודש. בבניין זה מתגוררים שליחים נוספים של מדינת ישראל ממשרדי ממשלה אחרים. יודגש כי דירת שרד משמשת לאירוח רשמי, ויש גם לכך השפעה על מיקומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x