$
בארץ

"עדכון תעריף החשמל עשוי להתעכב - עקב אי-מינוי יו"ר לרשות"

בשבוע שחלף נפסלה מועמדותו של נח הקר לתפקיד יו"ר רשות החשמל - ובמשרד האנרגיה חוששים מקיפאון בענף; אי-העלאת התעריף ב-1.5%, שתוכננה לחודשים הקרובים, תיצור לחברת החשמל "בור" תזרימי של 300 מיליון שקל בחודש

ליאור גוטמן 23:3823.01.16

קידום פרויקטים סולאריים יידחה לרבעון השני, אישור הקמת תחנות כוח חדשות ייתקע - ועדכון תעריף החשמל ברבעון הנוכחי מוטל בספק. כך סבורים במשרד האנרגיה בעקבות פסילת מועמדותו של נח הקר לתפקיד יו"ר מליאת רשות החשמל החדשה.

  

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הקר היה אמור להתמנות לתפקיד כמינוי אישי של שר האנרגיה יובל שטייניץ, אבל לא עבר את המשוכה של ועדת גלאור למינוי בכירים בשירות הציבורי. באופן תמוה, הקר כן עבר את הקריטריונים לתפקיד שקבעה נציבות שירות המדינה, אבל נעצר במשוכה האחרונה ותחת הקריטריון של "ניסיון ניהולי חסר". לפיכך, מי שיכהן בתפקיד עד למינוי חדש הם מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור וראש אגף התקציבים אמיר לוי.

  

במשרד האנרגיה יודעים שכל התוכניות שהיו על השולחן נכנסו להקפאה עמוקה עד למינוי יו"ר חדש. מדובר בראש ובראשונה בעדכון תעריף החשמל - תהליך זה היה אמור להתחיל בסוף פברואר (איסוף נתונים בפועל עם עדכון בתחילת אפריל), אך כעת לא ניתן לקדמו עקב חסרונו של יו"ר מליאה. מי שעלולה לסבול מהמצב היא שוב חברת החשמל, שרק בתחילת השנה שטייניץ כפה עליה להגדיל את שימוש בגז ב-15% על חשבון הפחם; ואולם הפיצוי בדמות עליית תעריף של כ-1.5% שתוכננה לחודשים הקרובים עלולה שלא להגיע, מה שיגרום לה ל"בור" תזרימי של כ-300 מיליון שקל בחודש החל מתחילת הרבעון השני (הוא המועד בו בדרך כלל עדכוני התעריף נכנסים לתוקף).

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: נמרוד גליקמן

במקביל, רישיונות להקמת תחנות כוח או העברת בעלות (דוגמת זו של דוראד מדורי לעמוס לוזון) עלולים להיתקע עד להודעה חדשה; גם קידום משק החשמל הירוק (סולארי) יחכה עד שימונה יו"ר מליאה חדשה. על רפורמה בחברת החשמל כבר לא מדברים, מאחר שהיא, כמו כל רשות החשמל, תקועה.

  

פסילת מועמדותו של הקר התקבלה באופן קשה בלשכת שטייניץ - עבורו זו מכה אישית השקולה לפסילת מנכ"ל. מדובר במינוי האישי הראשון שלו לגוף שהוא יצר עם פקידות האוצר רק לאחרונה (חיבור של רשות החשמל ומינהל החשמל) תוך אישורו במסגרת חוק ההסדרים ופיטוריהם של יו"ר המליאה הקודמת אורית פרקש הכהן וראש מינהל החשמל יהודה ניב.

 

מלשכתו של שטייניץ נמסר כי הוא "מכבד כמובן את החלטת הוועדה, אם כי הוא סבור שכפי שקבעה ועדת השירות בראשות נציב שירות המדינה לפני כשבועיים - שניסיונו הניהולי של הקר תואם את הנדרש על פי הגדרת התפקיד. השר מודה להקר על מועמדותו לתפקיד, ומצטער על הטלטלה ועוגמת הנפש, שנאלץ לעבור כמו רבים וטובים, שהיו מועמדים לתפקידים בכירים אחרים בעת האחרונה"; עם זאת בין השורות נשמעו טענות קשות על בכירי האוצר שבחשו מאחורי הקלחת וניסו לטרפד את המינוי, אולם ללא הוכחה של ממש. מה שכן, השמחה לאיד מצד חלק מבכירי ענף האנרגיה לא איחרה לבוא - ומועמדים מטעם עצמם כבר הזדרזו לגהץ חליפות לקראת ההתמודדות הבאה.

 

במשרד האנרגיה מודעים להשפעה הקשה בעיקר על חברת החשמל ולכן יחלו מהיום בבוקר במציאת מועמד חדש. מדובר במינוי אישי של משרד אמון ולכן לא יתפרסם מכרז למשרה. בכוונת המשרד להשלים במהלך בזק את המינוי עד סוף החודש הבא. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x