שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בגלל התיק הפלילי: שטייניץ עשוי לחייב את לוזון לרכוש את דורי ללא תחנת הכוח דוראד

דורי מחזיקה ב-19% בדוראד, שמוגדרת כתשתית לאומית שעליה מוטל פיקוח מדיני. העברת אחזקות בתחנות כוח דורשת את אישור רשות החשמל, שמאז ינואר פועלת תחת משרד האנרגיה

ליאור גוטמן 08:0317.01.16

בדיקת "כלכליסט" מעלה כי לפני שעמוס לוזון יחל להבריא את דורי כמו שהבטיח, שר האנרגיה יובל שטייניץ צריך לאשר את הרכישה ועל הדרך לבחון האם התיק הפלילי שלו ימנע ממנו להחזיק בתחנת הכוח הפרטית דוראד.

 

דורי מחזיקה בכ־19% בדוראד, שמלבד מכירת חשמל בהנחה (של כ־6%–9% מהתעריף הרשמי) ללקוחות פרטיים, היא גם מוגדרת כתשתית לאומית שעליה מוטל פיקוח מדיני. כך, במקרה של צורך לאומי כזה או אחר, ייצור החשמל בתחנה מופקע לידי המדינה. לכן העברת אחזקות בתחנות כוח דורשת את אישור רשות החשמל, שמאז ינואר פועלת תחת משרד האנרגיה.

 

תחנת הכוח דוראד באשקלון תחנת הכוח דוראד באשקלון צילום: בני מור

 

בנוסף, לפי הרגולציה, מי שהורשע בתיק פלילי או חשוד במעשים פליליים לא יכול להחזיק בתחנת כוח. לוזון הורשע בינואר 2014 בעבירות תכנון ובנייה ובהפעלת מתחם פאוור סנטר ירקונים שבפתח תקווה על שטח חקלאי ללא היתר. על לוזון, ועל שישה מואשמים נוספים, הוטל קנס בהיקף 15 מיליון שקל במצטבר. עוד הוציא בית המשפט צו להפסקת השימוש במתחם וצו הריסה לכ־2,000 מ"ר שייכנס לתוקף באפריל.

 

גם בנושא זה עתיד לקבוע שטייניץ, שאמנם לא יכול להתערב ישירות בעסקת המכירה של דורי קבוצה, אך הוא עשוי לחייב את לוזון שדורי בשליטתו תמכור את אחזקותיה בדוראד. אפשרות נוספת היא שתחת דורי קבוצה תפעל חברה־בת שאיננה תחת שליטתו של לוזון, והיא תחזיק בדוראד.

 

כשנשאל לוזון בראיון ל"כלכליסט" אם ההרשעה בעבירות תכנון ובנייה תהווה בעיה לבעלות על תחנת כוח, ואם בכלל בדק את הנושא, ענה: "שטויות במיץ עגבניות. אלה עבירות שאין בהן קלון הקשורות לבנייה ואין להן כל קשר לתחנת כוח. לא בדקתי כי אין פה מה לבדוק. דוראד היא אחת התחנות הטובות ביותר שיש. זה לא מעניין ולא רבלנטי, הכל בסדר, הכל נפתר והכל שטויות".

 

במשרד האנרגיה לא התייחסו למקרה הספציפי אולם אישרו כי "העברות חדשות של שליטה ואמצעי שליטה (של תחנות כוח — ל"ג) טעונות כיום אישור רשות החשמל. לא ניתן רישיון למי שהורשע בעבירה שלדעת היועץ המשפטי לממשלה יש עמה קלון. כל מקרה יבדק לגופו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x