$
משפט

מנהל רשות המסים: "בקרוב נקבל מידע על חשבונות של ישראלים מבנק שוויצרי נוסף"

משה אשר הכריז בכנס בנושא מיסוי ושוק ההון כי הרשות הגיעה לפריצת דרך נוספת במעקב אחר ישראלים המעלימים מס בחשבונות בחו"ל: "רוב ההון השחור נמצא אצל העסקים הקטנים ונותני השירותים"

עמרי מילמן 15:2514.01.16

"בקרוב נקבל מידע על חשבונות של ישראלים בבנק שוויצרי גדול נוסף", כך הכריז היום (ה') מנהל רשות המסים, משה אשר, בכנס של איגוד החברות הציבוריות והבורסה היום בנושא מערכת המיסוי ושוק ההון. לדברי אשר, "אנו עושים התקדמות גדולה בסתימת הפרצות בתחום הזה". בשנה שעברה החלה רשות המסים לנהל לחקירה שניהלה הרשות סביב פרשת העלמות במס בחשבונות הבנק השוויצרי UBS.

 

לטענת אשר "רוב ההון השחור נמצא אצל העסקים הקטנים ונותני השירותים, ויש כאן אתגר לרשות המסים עם כוח האדם הנוכחי, אבל הרשות מתמודדת עם התופעה בכל הכלים שיש לה ואנחנו גם רואים הישגים רבים בתחום".

 

אשר התייחס גם לקצב הצמיחה ואמר "ישראל נמצאת במצב בעייתי מבחינת קצב הצמיחה, עם קצב של כ-2.5%, כבר היינו בעולם של קצב צמיחה שנתי בשיעור של 4%".

 

אשר. "רוב ההון השחור נמצא אצל העסקים הקטנים ונותני השירותים" אשר. "רוב ההון השחור נמצא אצל העסקים הקטנים ונותני השירותים" צילום: עמית שעל

 

עוד שנה אבודה בבורסה

 

בתוך כך, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו אמר בכנס: "הרגולטורים מפזרים הצהרות והבטחות, אבל החברות ממשיכות להימחק מהמסחר ואין הנפקות ראשוניות". לדבריו, "שנת 2015 היא עוד שנה אבודה בבורסה, עוד שנה של יובש, בלי הנפקות ראשוניות ועם 20 חברות שנמחקו מהמסחר. ההקלות המובטחות נשארות על הנייר, ומתעכבות בהליכי חקיקה מסורבלים, בעוד שההחמרות הרגולטוריות נכנסות מיד לתוקף". עוד הוסיף פלטו כי מספר החברות הציבוריות ממשיך להצטמצם (כ-450 חברות בלבד) אבל הרגולטורים ממשיכים לקדם חקיקה שהיא הכבדה רגולטורית נוספת על החברות. "כנראה שבירושלים לא מבינים שהיעד הראשוני של הבורסה הוא להיות מנוע צמיחה של הכלכלה הישראלית, ולשמש כמקור לגיוסי הון, שצריכים להניע חדשנות, יזמות ותעסוקה".

 

ד"ר רועי שטיין, מחטיבת המחקר בבנק ישראל שבחן את השפעות המיסוי על רווחי הון אמר כי "העלאת שיעור מס רווחי הון האחרונה לא רק שלא הגדילה את גביית המס, אלא אף הביאה לירידה בתשלומי המס. במקביל, מאז הטלת מס רווחי, שיעור ההשקעות בנכסים פיננסיים ירד ב-20%".

 

עו"ד טל עצמון, ראש מחלקת מיסים במשרד גולדפרב זליגמן אמר בכנס כי, "על פי נתוני ה-OECD, ההון השחור בישראל נמצא בעיקר בענפי הנדל"ן, בנייה, רכב וחינוך. אם נרצה לצמצם את ההון השחור, חובה להגביר את ההרתעה, להוריד את המס על עסקים קטנים ולהחיל חובת דיווח כללית, לצמצם את השימוש במזומן, ייעול ברשות המסים ואכיפה מוגברת של רשות המסים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x