$
בארץ

חולדאי מציע: מסחר מצומצם בשבת תמורת תחבורה ציבורית

במכתב לח"כים כתב ראש עיריית ת"א: "כמו שמועצת בני ברק יכולה להכריח את העסקים בתחומה לסגור בשבת, כך מועצת עיריית ת"א יכולה לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה"

אלירן מלכי 17:2013.01.16

ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, מציע אמנה חברתית חדשה שתתיר מסחר מצומצם בשבת תמורת תחבורה ציבורית.

 

חולדאי שלח היום (ד') מכתב לחברי הכנסת וראשי הרשויות השונות בעקבות סערת חוק השבת של ח"כ מיקי הזוהר (הליכוד) והדיון הציבורי שהצעת החוק עוררה.

 

במכתבו מבהיר חולדאי את תפיסתו בדבר יום השבת כיום המנוחה. "תל אביב-יפו – לפני ואחרי חוק העזר שנקבע על ידנו - היא עיר שנחה בשבת לא פחות ואולי אף יותר מערים רבות אחרות! תל אביב-יפו, העיר 'ללא הפסקה' עם הפעילות המסחרית, העסקית, והתעשייתית האינטנסיבית המאפיינת אותה במהלך השבוע – משנה את פניה לגמרי בשבת. הפעילות העסקית-מסחרית מפנה את מקומה לפעילות של בילוי, תרבות ונופש - המתאימה ליום המנוחה ובכך משרתת עירנו גם את המטרופולין כולו. אפילו 'הקניונים' הגדולים אינם פועלים בתל אביב-יפו בניגוד למה שמקובל בערים רבות אחרות".

 

תחבורה ציבורית תחבורה ציבורית צילום: ענר גרין

 

מועצת עיריית ת"א החליטה לתקן את חוק העזר העירוני כך שמתוך 50 אלף עסקים הפועלים בעיר, כ-200 קיוסקים ומרכולים הפועלים כבר שנים בשבת, יקבלו אישור להמשיך לפעול על מנת לתת שירות לתושבי העיר המעוניינים בכך.

 

חולדאי מציע לאפשר את פתיחת העסקים תמורת אישור תחבורה ציבורית בשבת "התחבורה הציבורית צריכה להיות במתכונת המאפשרת לכל אזרחי ישראל גישה למערכת השירותים והצרכים הנדרשים ביום המנוחה והפנאי שמן הסתם תהיה שונה מהמתכונת הנהוגה ביום חול. כך תתאפשר גם למי שאינו מחזיק רכב פרטי נגישות לבתי חולים, לביקור

קרובים, מופעי ספורט ותרבות, רחצה בחוף הים ועוד. זו אינה סוגיה מקומית או תל אביבית אלא עניין כלל ארצי. מדוע רק מי שיש לו רכב יוכל לבקר את קרוביו, ליהנות ממופעי תרבות וספורט או בילוי בחוף ים בשבת?! מדוע הסבתא מטבריה או מבאר שבע לא תוכל לבקר בשבת את נכדיה בהרצליה או בת ים?! ובראייה כוללת של איכות הסביבה והכלכלה – תחבורה ציבורית בשבת תאפשר להוריד מהכביש כלי רכב פרטיים רבים שמוחזקים על ידי אלו שאין להם דרך אחרת להתנייד ביום המנוחה".

 

חולדאי מסיים את המכתב בהשוואת העיר תל אביב לבני ברק ומציין כי "כפי שמועצת העיר בבני ברק יכולה להכריח את העסקים המוגדרים כפנאי הפועלים בתחומה לסגור בשבת, כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת עיריית תל אביב לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x