שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפתעה: עובדי חברת החשמל תומכים בפיטורים

העובדים מתנגדים לרפורמה שמבטלת את פיצוי הפרישה הגדול שהובטח להם ומעדיפים להמתין שיגיעו לגיל פרישה

ליאור גוטמן 06:5413.01.16

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי נפגשו אתמול בערב בבהילות כדי להציג חזית אחידה שנועדה לטרפד את יוזמת הרפורמה החדשה בחברת החשמל שגיבשו במשרדי האוצר והאנרגיה ונחשפה אתמול ב"כלכליסט".

 

הרפורמה מוותרת על פיטורים של עד 2,500 עובדים, מעניקה פיצוי שמן בהיקף 1.5 מיליון שקל לעובד ומעדיפה לחכות ש־1,500 עובדים יגיעו לגיל הפרישה ויעזבו ללא המענק.

 

הצדדים מתכננים להופיע מחר יחדיו בדיון בנושא בית הדין הארצי לעבודה. עם זאת, משרד האוצר, עם משרד האנרגיה, הגישו בקשה לדחיית הדיון בטענה ש"הצדדים החלו לדבר". היום יספק בית דין תשובה לבקשה.

 

 

מאחורי הבקשה עומד חשש של עובדי האוצר מהופעתו האישית של שר האוצר משה כחלון בדיון, בעקבות הדרישה הישירה של נשיא בית המשפט יגאל פליטמן וסגניתו ורדה וירט־ליבנה. החשש של האוצר הוא שכחלון ייאלץ להצהיר בדיון בפומבי על תמיכתו האישית ברפורמה, או שיתחייב על דברים שלא יוכל לעמוד בהם, בהתחשב בכך שאינו בקיא במשק האנרגיה.

 

הטענה של האוצר שהצדדים במגעים נטועה במכתב שנשלח אתמול לעובדים ולהנהלה, ובו התבקשו לשבת למו"מ בנושא. אלא שוועד העובדים כינה אתמול את המכתב "ספין חדש" שאין מאחוריו כלום.

 

החשש הגדול של עובדי חברת החשמל הוא שבמקום ליהנות מפרישה מתואמת מול ההנהלה, כך שכל פורש גם יזכה להטבות המגיעות לו וגם יקבל מענק פרישה ופנסיית גישור (זאת בם פרש לפני גיל 67), המדינה תחליט לוותר על המהלך ולהביא לדילול טבעי של העובדים - מי שיפרוש יקבל רק את הפנסיה והמשרה לא תאויש בעובד חדש.

 

באופן נדיר, הנהלת חברת החשמל תומכת בעובדים וגם היא מנסה לקדם מהלך של פרישה מוקדמת של 600 עד 800 עובדים בשנתיים הקרובות (2016 ו-2017) - כאשר הפיצוי יהיה דומה לזה שניתן ל-460 העובדים שפרשו בשנה האחרונה - עד כ-1.5 מיליון שקל לכל עובד.

 

לטענת חברת החשמל מהלך של פרישת עובדים הוא היחיד שיעיל כלכלית ולכן יש לקדמו מהר ככל שניתן. מנגד, באוצר רוצים למנוע מצב של פרישת עובדים שיקבלו גם פנסיה מוגדלת, גם מענק פרישה וגם פנסיית גישור במידה שגיל הפורש נמוך מ-67.

 

אתמול שלחו משרדי האוצר והאנרגיה מכתב לעובדים שם הם מבקשים מהם לשבת למו"מ. ואולם בוועד העובדים כינו את המכתב "ספין חדש" שאין מאחוריו דבר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x