שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דרעי מחזיר לכבל: הוזלת הנסיעה באוטובוסים תידון בוועדת הכספים ולא בכלכלה

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל תקף אתמול בחריפות את מינוי דרעי לשר הפנים. היום העבירה ועדת הכנסת ברוב הקואליציוני את הדיון בחוק של דרעי להוזלת מחיר הנסיעות באוטובוסים לוועדה שבראשות גפני

רוני זינגר 13:5712.01.16

אחרי שתקף אתמול את מינויו של אריה דרעי לשר הפנים החדש, זעם היום בצהריים יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל כשטען כי דרעי נקם בו על כך, ולכן פעל כדי שחוק הפחתת תעריפי התחבורה הציבורית יידון בוועדת הכספים ולא בוועדת הכלכלה. "שר הפנים יצטרך לעבוד מאוד קשה כדי להעביר נושאים אצלי בוועדה", איים כבל בתום הצבעה שהתקיימה בוועדת הכנסת, בסיומה נקבע כי החוק יידון בוועדת הכספים.

 

 

ההצעה להורדת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית אושרה אתמול במליאת הכנסת, ולאחר שהממשלה נענתה לדרישת דרעי בעניין, דרישה שגם סוכמה בהסכמים הקואלציוניים. היום בצהריים דנה ועדת הכנסת בשאלה לאיזו ועדה לנתב את הדיונים בהכנת הצעת החוק.

 

ועדת הכלכלה היא המועמדת הטבעית לדון בהצעות חוק בתחום התחבורה וגם היועצת המשפטית של ועדת הכנסת הודתה כי הצעת החוק צריכה להידון בוועדת הכלכלה. ואולם בדיון התברר כי "כוחות הקואליציה" פועלים לנתב את הנושא לדיון בוועדת הכספים בראשה עומד משה גפני מהקואליציה, ולא כבל מהאופוזיציה. למעשה, כבל לא התכוון לעכב או לפגוע בהצעת החוק של דרעי, אבל הסברות שהועלו הן שדרעי נוקם בכבל שהתנגד למינויו כשר ואף התבטא אתמול במליאת הכנסת בחריפות בעניין.

 

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה. הבטיח לעשות חיים קשים לדרעי ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה. הבטיח לעשות חיים קשים לדרעי צילום: אלכס קולומויסקי

 

כבל אמר בין השאר כי "אני אומר לחבריי מהמפלגות הדתיות, מי כמוכם יודע מה זאת מראית עין ועד כמה היא חשובה. אתם יודעים להתעלם כשנוח לכם… זה שזה מותר - זה מותר, גם מבחינת החוק, אבל רוב החיים שלנו בנויים מהתייחסות יום יומית למנהיגים שלנו. אלה הדברים הקטנים שלנו".

 

לפיכך, מרגע תחילת הדיון עסקה הקואליציה באינטנסיביות בגיוס הרוב שיבטיח את העברת הדיון לכספים. ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הובהל לחדר ולאחר מכן העלה יו"ר הוועדה דוד ביטן את ההצעה להצבעה, וכך הרוב כצפוי בחר להעביר את הדיון לוועדת הכספים. כבל יצא נסער מהוועדה וכאמור איים כי מעתה יעשה חיים קשים לשר הפנים הנכנס.

 

ח"כ איתן כבל: "כל ניסיון לצבוע את זה באור מקצועי אין לו מקום. הסיבה היחידה, ואני מזהיר את כולנו, כולל את השר דרעי, שלוקחים מאבקים פוליטיים ומכניסים לתחום המקצועי. זה גם מעמיד את גפני במבוכה גדולה. מדובר בנקמנות על נאום אגם הברבורים שלי אתמול", אמר כבל.

 

"הצעה חברתית מהמדרגה הראשונה"

 

על פי הצעת החוק יעודכנו תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית כך שהם יופחתו בשיעור של 14.5%. בנוסף מוצע שיוגדלו תשלומי הסובסידיה שהמדינה מעבירה למפעילי התחבורה הציבורית למימון הפעלת התחבורה הציבורית. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בהמשך להחלטות הממשלה בעניין זה וכדי להיטיב עם המשתמשים בתחבורה ציבורית ועם השכבות החלשות, מוצע לקבוע בחוק כי תבוצע הפחתה חד-פעמית בתעריפים, אשר תקנה לנוסעים הטבה השווה לגובה הכנסות המדינה ממס ערך מוסף מנסיעות באוטובוסים".

 

דרעי אמר אתמול כי "זו הצעה חברתית מהמדרגה הראשונה שמורידה את יוקר המחיה באופן מיידי לכל האוכלוסייה, זה לא דיפרנציאלי ולא סלקטיבי. אני חושב שבהצעה הזו אין קואליציה ואופוזיציה וכולם צריכים לתמוך בעזרה לכל אלה שמשתמשים בתחבורה הציבורית".

 

מיד לאחר שאישרה אתמול הכנסת את הצעת החוק של דרעי היא גם אישרה את מינויו לשר הפנים בדיון סוער כאמור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x