בארץ

בלעדי לכלכליסט

ליצמן שם את היד על הברז של תיירות המרפא

לידי כלכליסט הגיע תזכיר חוק של משרדי הבריאות והתיירות שמסדיר את התחום וקובע כי תיירים לא יוכלו עוד לשלם ישירות לרופאים

מיקי פלד ושאול אמסטרדמסקי 06:4812.01.16

שר הבריאות יעקב ליצמן ושר התיירות יריב לוין יפיצו השבוע טיוטת תזכיר חוק שתקבע את תנאי הרישוי, אופן התשלום והפיקוח על התיירות הרפואית מתוך כל הפעילות בבתי החולים. כך נודע ל"כלכליסט".

 

כיום יש תקנות מ־2014 שאמורות להסדיר את שעות הפעילות של התיירות הרפואית בבתי החולים הציבוריים, כך שייעשו משעה 15:00 בלבד, ואף להגביל את היקף הפעילות, אך לא ברור עד כמה הן נאכפות, אם בכלל.

 

בדיקה של אגף החשב הכללי באוצר ב־2014 גילתה כי לא פחות מ־75% מהטיפולים בתיירי המרפא נעשים בשעות הבוקר – כלומר על חשבון החולה הישראלי – וכי בתמורה לכסף הרב שמשלמים התיירים, בתי החולים פועלים כדי לקצר להם תורים, ועובדי בית החולים משמשים כסוכנים של התיירים וגורפים עמלות של אלפי שקלים.

 

חדר ניתוח באיכילוב (ארכיון) חדר ניתוח באיכילוב (ארכיון) צילום: ינאי יחיאל

  

בתי חולים יידרשו לדווח על זמינותם לישראלים

 

התקנה המשמעותית ביותר בהצעה הנוכחית היא שתיירי המרפא לא יוכלו יותר לשלם ישירות לרופאים, אלא לבתי החולים בלבד, ובתי החולים הם שישלמו לסוכני תיירות המרפא. כך יהיה קל יותר להסדיר את המחירים כיום בין בתי החולים ולמנוע תופעות של תשלומים "מתחת לשולחן". כמו כן, הצעת החוק קובעת קנסות ואף מאסר במקרי קיצון של הפרת ההסדר.

 

כדי שבית חולים ציבורי או פרטי יוכל לעסוק בתיירות מרפא, הוא יצטרך לקבל היתר לשלוש שנים ממנכ"ל משרד הבריאות. ההיתר יינתן רק אחרי שהמשרד יוודא שבית החולים מנהל מערכת חשבונאית נפרדת לנושא ושהוא יכול לדווח בצורה שוטפת למשרד על התפוסות וזמינות השירותים לחולים ישראלים, כדי שאלו לא ייפגעו מהתיירות הרפואית. כמו כן, תייר שמגיע לישראל לקבלת טיפול רפואי יוכל לקבל אותו רק אם יש לו הזמנה בכתב מבית החולים עוד לפני שהגיע ארצה.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר ל"כלכליסט" כי "העיקרון הבסיסי בהצעת החוק הוא הבטחת הקדימות למטופל הישראלי. בית החולים יחויב להעביר הזמנה מראש למטופל לפני הגעתו לישראל, ולא נאפשר קשר כספי בין המטופל למטפל. בנוסף נקפיד שבתי החולים יציגו תכנית מפורטת לייעוד משאבים מהתיירות הרפואית לחיזוק המערכת הציבורית".

 

 

350 מיליון שקל בשנה מתיירות מרפא בישראל

 

על פי משרד התיירות, כ־20 אלף תיירי מרפא מגיעים לישראל, ונכון ל־2013 השאירו כאן כ־350 מיליון שקל בחמשת בתי החולים הגדולים. חלק גדול מתיירים אלה הם תיירים רוסים, שמוכנים לשלם עשרות אלפי שקלים לניתוח פשוט במדינה ששירותי הרפואה בה ידועים כמצוינים ורבים מהצוות הרפואי בה מדברים רוסית.

 

עם זאת, התיירים הרוסים לא צפויים לכבוש שוב את בתי החולים בישראל. מאז 2014, עם קריסת הרובל הרוסי, מבצע צוק איתן והתחרות עם מרכזים רפואיים בטורקיה ובקפריסין, התמעט באופן דרמטי זרם תיירות המרפא מרוסיה. התוצאה היא שבבתי חולים גדולים כמו שיבא ההכנסות ירדו מ־120 מיליון שקל ב־2012 לכ־80 מיליון שקל כעבור שנתיים. לא בטוח שהתקנות החדשות יאפשרו לתחום לצמוח מחדש, אך לפחות הן אמורות לעשות סדר בתחום הפרוץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x