$
בארץ

המחנה הציוני עתר נגד מתווה הגז: "מופרך ולא חוקי"

הח"כים כבל, יחימוביץ' וטרכטנברג הגישו את העתירה בטענה כי המתווה והחלטת נתניהו להעבירו - בטלים. יחימוביץ': "חלק גדול ממרכיביו כלל אינם בסמכותו של שר הכלכלה לפי סעיף 52"

רוני זינגר 15:1211.01.16

סיעת המחנה הציוני הגישה הבוקר (ב') עתירה לבג"ץ נגד מתווה הגז. בעתירה שכתבו עו״ד גלעד ברנע וחגי קלעי מפרטים העותרים שורה של פגמים משפטיים בהם לוקה המתווה, בהם פעולות מהותיות שנעשו תוך חריגה ומהוראות הדין, פגמים חוקתיים וחוסר סבירות קיצוני ואי מידתיות, כדברי העותרים.

 

הגישו את העתירה מטעם המחנה הציוני ח״כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, שדנה לאחרונה באישור עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, ח"כ שלי יחימוביץ' וח"כ מנואל טרכטנברג. הדרישה המרכזית בעתירה היא הקביעה כי המתווה והחלטת מ"מ שר הכלכלה בנימין נתניהו בטלים וכי כל הפעולות שנעשו מכוחם בטלות.

 

עם הגשת עתירת המחנה הציוני לבית המשפט אומרת ח"כ שלי יחימוביץ': "אני מקווה כי בית המשפט ישתכנע כי יש לבטל את הפעלת סעיף 52. מופרכותו, קלישותו, אי חוקיותו והיעדר הסבירות המוחלט של מתווה הגז – מייצרים סיכוי להתערבות בג"ץ. אני מעריכה כי בכל הכרעה שתתקבל, מתווה הגז לא יצא לפועל בגלל חוסר סבירותו. המאבק על זכותו של הציבור ליהנות ממשאב הטבע של כולנו שהופקע ונבזז בידי מעטים ובסיועה של הממשלה – בכל מקרה רק בתחילתו".

 

בנימין נתניהו, איתן כבל ויצחק הרצוג בדיון במתווה הגז בוועדת הכלכלה בנימין נתניהו, איתן כבל ויצחק הרצוג בדיון במתווה הגז בוועדת הכלכלה צילום: עמית שאבי

 

יחימוביץ' הוסיפה עוד על העתירה ואמרה: "מעבר לטענות שלנו בדבר חוסר סבירות, עקיפת הסמכות, פגיעה בכללי ההסדרים הראשוניים והפרדת הרשויות ועוד, המופיעות בעתירות החשובות הנוספות שהוגשו, אנו טוענים כי חלק גדול ממרכיבי מתווה הגז כלל אינם בסמכותו של שר הכלכלה לפי סעיף 52. בראש ובראשונה משום שהסעיף נועד לתת רק פטור צופה פני עתיד, ולא יכול לשמש בדיעבד".

 

 

עוד אמרה יחימוביץ' כי "השותפות ביצעו לכאורה עבירה פלילית ועוולה אזרחית, ואלו כלל אינן נתונות בידי שר כזה או אחר אלא בידי בית המשפט בלבד. אולי נשיא המדינה, אחרי הרשעה, אם יחליט לחון – יוכל להגיד אחרת. עוד אנחנו טוענים כי בניגוד לטענות משרד המשפטים, המתווה מרחיב ולמעשה הוא זה שיוצר את הסיכון לבוררות בינלאומית, ולא מצמצם אותה – אם ממשלה שתיבחר באורח דמוקרטי תחליט לשנותו בעתיד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x