$
בארץ

EMG לשטייניץ: עסקאות יצוא הגז למצרים לא מוכרות לנו

מכתב חריף של EMG, המחזיקה בצינור הגז המצרי המושבת, רק מוסיף לבלבול סביב יצוא הגז: בחברה טוענים שהעסקאות של דלק ונובל מול דולפינוס נעשו ללא ידיעתה והסכמתה

ליאור גוטמן 16:4210.01.16

הבלבול סביב חלק מעסקאות הגז מול מצרים עלה אתמול מדרגה: חברת EMG, שמחזיקה בצינור הגז המצרי המושבת, פנתה למשרד האנרגיה במכתב רשמי, שבו הבהירה שהיא אינה צד לאף עסקה שמטרתה לייבא גז ישראלי למצרים — לא כאלה שנחתמו ולא כאלה שנמצאות במו"מ.

 

המכתב נשלח לאחר ששר האנרגיה יובל שטייניץ אישר לחברות הגז הישראליות לייצא גז למצרים, פעולה שב־EMG טוענים שלא ידעו על קיומה.

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: נמרוד גליקמן

 

עסקאות שאליהן מתייחס המכתב הן של דלק ונובל אנרג'י, שחתמו בשנה שעברה על שני חוזים ליצוא גז למצרים דרך הצנרת המושבתת של EMG. הראשונה היא עסקה בהיקף של כמיליארד דולר שנחתמה בין מאגר תמר לדולפינוס המצרית, והשנייה היא מזכר הבנות ליצוא ממאגר לווייתן לאותה דולפינוס בהיקף של כ־10 מיליארד דולר.

 

במכתב, ששלח עו"ד ניב סבר ממשרד מ. פירון, טוענת EMG שכל הפרסומים האחרונים בדבר יצוא גז מישראל למצרים אינם מוכרים לה.

 

הרוכשת הפוטנציאלית, דולפינוס המצרית לכאורה, היא חברה שבכלל רשומה באיי הבתולה ולכן אינה יכולה טכנית לייבא גז למצרים בשל מגבלות של החוק במדינה.

 

במשרד האנרגיה הביעו תמיהה על המכתב ומסרו: "כפי שהובהר עם פרסום ההודעה על אישור היצוא, המשרד נתן את האישור למחזיקות במאגר תמר לבקשתן. לאחר קבלת אישור היצוא, על מבקשי האישור (החברות עצמן) לפעול לחתימת ההסכמים למימוש היצוא", וללא התערבות המשרד.

 

המשמעות היא שככל שיושגו הבנות מחייבות בין הלקוח לספק, אזי משרד האנרגיה נתן את האישור העקרוני ליצוא הגז. ואם לא יושגו ההבנות, הרי שמדובר בבעיה של שני הצדדים המסחריים.

 

כל חוזה גז, אם ייחתם, עדיין מחויב בדיווח למשרד האנרגיה ולרשויות המס כדי לוודא שהוא עומד בתנאי התשלומים לקופת המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x