שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל משרד האוצר מקפיא את המכרז להפרטת תעש

הקפאת המכרז באה על רקע בדיקת מבקר המדינה אם רשות החברות ומשרד הביטחון התאימו אותו למידותיה של אלביט. אף שרשות החברות כפופה לאוצר, במשרד אמרו ל"כלכליסט": "זו הזדמנות לעצור את המחדל לפני שיסתיים כמו מכרז הקרונות של הרכבת"

גולן חזני ורוני זינגר 06:5110.01.16

מנכ"ל משרד האוצר שי באבד צפוי לעצור היום (א') את המכרז להפרטת תעש עד לסיום בדיקת מבקר המדינה לגבי הליך המכרז, כך נודע ל"כלכליסט".

ההקפאה מגיעה על רקע מכתב ששלח המבקר ביום חמישי לאוצר ובו פירט תלונות שקיבל על הליך המכרז והמרכיבים שהביאו למחיר מינימום של 1.1 מיליארד שקל. התלונות רמזו לכך שהליך המכרז נתפר עבור חברת אלביט מערכות שצפויה לזכות בו אחרי פרישת סמי קצב ומאיר שמיר. אלביט נותרה במירוץ יחד עם פלקסטרוניקס האמריקנית. מחר הוא היום האחרון להגשת ההצעות במכרז.

 

 

היום בצהריים נקבעה פגישה בין מנהל רשות החברות אורי יוגב, ומבקר המדינה יוסף שפירא. בפגישה יישאל יוגב על הליך המכרז. הפגישה היא מאמץ של יוגב לסיים את המכרז במועד.

 

גורמים באוצר אמרו ל"כלכליסט" בסוף השבוע כי "הפעם יש הזדמנות לעצור את המחדל בזמן ולא להגיע למצב שאליו כבר הגענו במכרז הקרונות ברכבת ישראל עם דו"ח מבקר חמור וחשדות קשים לשחיתות ותפירת מכרזים".

 

ביום חמישי האחרון שלח שפירא מכתב לשר הביטחון ולשר האוצר בבקשה לתגובם הדחופה בנוגע לטענות שעומדות בבסיס הבדיקה שנפתחה: ""לאחרונה הגיע מידע ממספר גורמים הנוגעים לעניין הפרטתה של תעש", פתח שפירא את מכתבו, "מהן עולות תהיות נוקבות בנוגע לתהליך ההפרטה המתקיים בימים אלה. יודגש כי בשלב זה אין לנו עמדה בנוגע לנכונות הטענות לכאורה…", כתב המבקר והוסיף: "עיקרי הטענות העולים מהחומר החלקי המונח בפנינו נוגעות למעורבות מצד גורמים ברשות החברות הממשלתיות ובמשרד הביטחון כדי להשפיע על הליך רוכש לתעש. כמו כן הועלו טענות בנוגע לעלויות הכרוכות בתהליך ההפרטה והערכת שוויה של תעש, שלא מייצגת לכאורה את ערכה הממשי של החברה, כמו גם הערכה נמוכה של עלות מעבר תעש לנגב. נוכח המשמעויות העולות מהטענות ומהמידע לעיל ונוכח הצפי להכרזה על קונה בימים הקרובים אבקש את התייחסותכם לדברים", כתב המבקר.

 

גורמים במשרד מבקר המדינה אמרו כי לא מן הנמנע שבהמשך השבוע יוחלט להקפיא את הליך המכרז או לעכב את ההודעה על הזוכה בו, אם יתברר שיש חשד אמיתי בטענות שהועלו. למבקר עצמו אין סמכות לעצור את המכרז אך הוא עלול להשפיע על מי שכן.

 

יו"ר רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב התבטא בנושא בעת האחרונה ואמר כי החברה תימכר במחיר הגבוה ביותר ולא במחיר מופחת והוסיף כי לא יאפשר לגורמים אינטרסנטיים לשנות את המכירה.

 

 

 

ממשרד האוצר נמסר: "שר האוצר מינה את מנכ"ל משרדו לטפל בבדיקת המבקר בנושא הפרטת תעש. מנכ"ל המשרד יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המבקר וצוות משרדו ויעביר את כל המידע הנדרש עד לסיום הבירור".

 

מלשכת שר הביטחון לא נמסרה תגובה לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x