$
בארץ

הצעת חוק השבת לא תעלה היום להצבעה טרומית בכנסת

בכך נענה ח"כ מיקי זהר לבקשתם של נתניהו וכחלון לא להעלות את הצעת החוק השנויה במחלוקת, כשטרם הושגה לו תמיכה ורוב. גורמים בכנסת: "מיקי זוהר עשה את הסיבוב שלו, עכשיו צריך להרגיע את הנושא ולהמשיך לשמור על הסטטוס קוו"

רוני זינגר 11:0406.01.16

הכנסת משחררת מתח: הצעת "חוק השבת" של ח"כ מיקי זוהר, לסגירת בתי עסק בשבתות והכבדה בקנסות על אלו שייפתחו, לא תעלה היום להצבעה טרומית במליאת הכנסת. זוהר הודיע כי ימשוך את הצעת החוק מההצבעה היום לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פנה אליו וביקש ממנו לעשות כן: "בעקבות פנייתו של ראש הממשלה ושל סיעת כולנו שותפתנו החשובה לקואליציה החלטתי להיענות לבקשה. היום אציג את החוק במליאת הכנסת אך אמתין לדיון והצבעה במועד שאקבע בקרוב. ברור לי שמדובר בחוק מורכב וחשוב למדינת ישראל הכולל השלכות רוחביות על כלל האוכלוסייה. אני סבור שיש בחוק זה ערך יהודי סוציאלי חשוב מאוד ולכן אפעל לייצר הסכמות יחד עם חבריי בקואליציה ובאופוזיציה”.

 

נתניהו ביקש מזוהר שלא לעלות את הצעת החוק השנויה במחלוקת, כאשר טרם הושגה לו תמיכה ורוב.

 

למעשה, בימים האחרונים הבין זוהר כי לא יצליח להשיג רוב להצעת החוק שמעוררת סערה בכנסת ובקואליציה בפרט, גם בתוך מפלגתו שלו. ההצעה אמנם אושרה בוועדת שרים לענייני חקיקה לפני כשבועיים ואולם כבר אז נאמר כי ההצעה עוברת אך לא תתקדם אלא בכפוף להחלטות שתקבל ועדת מנכ״לים בין משרדית שבוחנת את הנושא בימים אלה.

זוהר ביקש לקדם את ההצעה ולהעלותה בכל זאת להצעה טרומית ונתקל בהתנגדות עזה בעיקר מכיוון סיעת ״כולנו״, שם הביע גם שר האוצר משה כחלון אי נוחות מול הצעת החוק - הגם שלא התבטא בבהירות בעניין. אבל במקומו דיברו בעניין חברי מפלגתו ח״כ רחל עזריה ויו״ר הסיעה רועי פולקמן, שטענו כי בחוק ישנן בעיות רבות למשל החלתו באזורים בהם ישנן ערים מעורבות.

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: עומר מסינגר

 

אבל לא רק בכולנו התנגדו. גם יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן התבטא נגד ההצעה ואמר כי אם תגיע אליו יפעל ״לקבור אותה״. גם חבר הכנסת החדש אמיר אוחנה הודיע כי "אינני תומך בחוק השבת ואפעל לשכנע בכך גם את חברי. זהו חוק אנטי-ליברלי, ששואף להעמיק את כפיית הדת, דבר שפוגע במדינה ופוגע בדת.

 

אל השבת, כמו אל כל דבר יפה שהביאה היהדות - יש להגיע מתוך בחירה - חס וחלילה לא מתוך כפיה״.

 

בעקבות ההודעה על דחיית ההצבעה אמרה ח״כ עזריה כי ״אני מברכת על ההחלטה להוריד את חוק השבת מסדר היום להצבעה. הדרך הנכונה לפתור חילוקי דעות בתוך הקואליציה היא בהסכמות בטח בנושא רגיש כמו השבת״. ואילו ח״כ פולקמן מסר ״כולנו היא מפלגה בעלת אוריינטציה מסורתית השבת והערכים הסוציאלים מאוד חשובים לנו, אבל אנחנו מאמינים בממלכתיות ולא ניתן לפגוע בססטוס קוו בלי הסכמות רחבות״.

 

גורמים במערכת הפוליטית אמרו כי ״מיקי זוהר עשה את הסיבוב שלו, גזר את הקופון שהוא רוצה בציבור, ועכשיו צריך להרגיע את הנושא ולהמשיך לשמור על הסטטוס קוו״.

 

כאמור בימים אלה דנה ועדת מנכ״לים בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר בנושא פעילות העסקים בשבת. הוועדה הוקמה לאחר שאף שר בממשלה לא הסכים לקבל על עצמו את העיסוק בנושא. באופן חוקי, היה אמור שר הפנים לעסוק בזה ולקבל החלטה בנוגע לפעילות העסקים בתל אביב - לאשר או לבטל את החלטת העירייה בכפוף להוראת בית משפט. ואולם שרי הפנים האחרונים סרבו לעסוק בנושא, שר הפנים היוצא סילבן שלום טען לניגוד עניינים - לאחר שלדבריו קיבל תרומה פוליטית מבעל עסק בתל אביב ולכן הוא מנוע מלעסוק בזה - ולכן העביר נתניהו את הנושא לטיפולה של השרה גילה גמליאל, שהשיבה גם היא שאינה פנויה לעסוק בכך. כיוון שמדובר בנושא נפיץ, הורתה הממשלה על הקמת הוועדה שתבחן את הנושא ובמקביל גם תבדוק את האפשרות להחיל יום מנוחה על יום ראשון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x