$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

פעולה ראשונה ברשות החשמל: הפוכה להחלטת הרשות הישנה

הרשות תקיים שימוע לבקשת חברת החשמל בנושא העלויות של התקנת הפילטרים בתחנות הכוח הפחמיות

ליאור גוטמן 07:0206.01.16

רשות החשמל החדשה תערוך שימוע מקצועי לחברת החשמל בטרם תחליט סופית האם להכיר לה בכל עלויות התקנת הפילטרים (סולקנים) בתחנות הכוח הפחמיות ובעלות של כ-6.28 מיליארד שקל.

 

ההחלטה על קיום השימוע הגיעה לבקשת חברת החשמל לאחר שרשות החשמל הישנה סירבה להכיר במלוא העלויות של התקנת הפילטרים בתחנות הכוח הפחמיות וקבעה כי עלותם 5.5 מיליארד שקל בלבד, כלומר פער של 780 מיליון שקל, שהוגדר על ידי הרשות כ"חריגה לא מוסברת בעלויות".

 

בנוסף קבעה הרשות כי יש להכיר בפחת על התקנת הפילטרים לאורך 25 שנה מיום ההפעלה (בין 2017 ל-2019, על פי ההערכות) וזאת על תחנות כוח שפועלות כבר קרוב ל־30 שנה. המשמעות היא שבלאי על רכוש שנרשם בספרים לאורך 30 שנה קיבל הארכת חיים מלאכותית של 25 נוספות, מה שעלול לערער את שווי הרכוש הקבוע של חברת החשמל.

 

בדצמבר האחרון פנה יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון־טל ליועמ"ש יהודה ויינשטיין בדרישה להקפיא את פעילות רשות החשמל לאחר ש"לאחרונה קיבלה הרשות שורה של החלטות בהולות וחסרות ביסוס חוקי שיש בהן פגיעה מהותית ובלתי סבירה בזכויותיה של חברת החשמל, תוך השפעה מהותית וארוכת טווח על משק החשמל, וגרימת נזקי עתק בהיקפים של מיליארדי שקלים לחברת החשמל".

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל צילום: עמית שעל

 

במכתב ששלח עו"ד של רשות החשמל אביעד דרורי לעו"ד של חברת החשמל עו"ד יהושוע חורש, נכתב כי רשות החשמל תפרסם את החלטותיה בעניין התקנת הפילטרים בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון בשימוע משני, שבו תוכל חברת החשמל לשטוח את טענותיה על צעדי הרשות.

 

וינשטיין לא הספיק להגיב למכתב אולם חברת החשמל לא חיכתה ובסוף דצמבר עתרה לבג"ץ בדרישה לנמק מדוע לא קיבלה הכרה בכל העלויות. פחות משבוע לאחר העתירה קיבלה חברת החשמל בדיעבד אישור לקיום שימוע רשמי.

 

ברשות החשמל סירבו להגיב או להתייחס לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x