$
בארץ

בנק ישראל: המשקיעים הזרים ממשיכים לברוח מהמק"ם הישראלי

נתונים חדשים של בנק ישראל לחודש נובמבר מלמדים כי מאז שמדד המעו"ף הגיע לשיא ביולי המשקיעים הזרים מדללים את הפעילות במניות ישראליות בבורסה בתל אביב

מיקי פלד 13:1405.01.16

המשקיעים הזרים בבורסה בתל אביב המשיכו בנובמבר האחרון לברוח מהמק"ם. על פי נתוני החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל, בנובמבר מימשו תושבי חוץ 270 מיליון דולר במק"ם בהמשך למימושים נטו באוקטובר בהיקף של כ-460 מיליון דולר. מנגד, למרות התשואה הנמוכה על אגרות חוב ממשלתיות נרשמו השקעות נטו של תושבי חוץ בהיקף של כ-140 מיליון דולר, בעיקר באג"ח שקלי לטווח בינוני.

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

בכל הקשור למניות המספרים האלה נראים חלומיים ונראה שהזרים עדיין לא רואים בבורסה בתל אביב מקור טוב להשקעה – בנומבר הפעילות המשיכה להיות דלה ולעמוד על 61 מיליון דולר נטו במניות ישראליות בלבד. באוקטובר העודף היה של 45 מיליון דולר ובסך הכל ב-11 החודשים הראשונים של השנה היקף ההשקעות נטו של תושבי חוץ במניות בבורסה של תל אביב עמד על כ-1.56 מילארד דולר. בחינה של שינוי המגמה מראה כי הקיטון בהשקעה במניות החל באיזור אוגוסט, כאשר ביולי מדד המעו"ף חצה את רף ה-1,700 נקודות והגיע לשיא שכיום נראה רחוק מאוד. בכל הנוגע להשקעות ישירות של תושבי חוץ בישראל באמצעות הבנקים הישראלים, אלו הסתכמו בנובמבר בכ-380 מיליון דולר, ירידה די דרמטית לעומת כ-760 מיליון דולר בחודש הקודם, אבל בדומה לחודשים שלפני כן.

 

בכל הנוגע להשקעות ישראלים בחו"ל בנובמבר יצאו את הארץ נטו כ-850 מיליון דולר לטובת השקעות באג"חל ומניות זרים. זאת לאחר חודשיים של מימושים בהיקף של כ-1.7 מיליארד דולר. במניות בלבד מדובר על השקעה נטו של 285 מיליון דולר, רובם הגדול על ידי אנשים פרטיים שהשקיעו 180 מיליון דולר והשאר על ידי גופים מוסדיים כמו קרנות פנסיה והמגזר העסקי. המוסדיים העדיפו להשקיע בחו"ל באג"ח והקצו לשם כך בנטו 450 מיליון דולר, בעיקר בקרנות נאמנות של אג"ח קונצרני בחו"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x