בארץ

נתניהו מעכב את תכנית החומש לסיוע למגזר הערבי: אלקין ולוין יגבשו עקרונות חדשים

התוכנית שעלותה עומדת על כ-15 מיליארד שקלים נועדה להזרים תקציבים שהוחסרו מיישובים ערביים במשך שנים ואושרה כבר בממשלה. שר התיירות הסביר בשיחה עם "כלכליסט" את העיכוב: "אנחנו לא רואים טעם להשקיע כסף בתשתיות במקום שבו אין אכיפת חוק וסדר"

רוני זינגר 20:5504.01.16

תכנית החומש לסיע למגזר הערבי ממשיכה להיתקל במכשולים גם לאחר שאושרה בממשלה. ערוץ 2 פרסם הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה צוות מיוחד שבו חברים שר התיירות יריב לוין ושר הקליטה והעלייה זאב אלקין שיוודא כי הרשויות המקומיות הערביות השונות יעמדו בשורה של תנאים בטרם יזכו לקבל את התקציבים שהובטחו להם בתכנית החומש. התוכנית שעלותה עומדת על כ-15 מיליארד שקלים אמורה להזרים למגזר הערבי את התקציבים שהוחסרו ממנו במשך שנים בתחומים רבים.

 

"הפעלת הסעיפים התקציביים תהיה בכפוף לעקרונות שאנחנו נגבש. ראש מועצה שלא יעמוד בהם לא יקבל את התקציב כי אני חושב שאין טעם להשקיע כסף בתשתיות שאחר כך לא יהיה מי שישמור עליהם", הסביר הערב שר התיירות יריב לוין בשיחה עם "כלכליסט". לוין הוסיף כי "אני חושב שהתכנית חשובה ולכן הצבעתי בעדה, אבל ההסדר הוא כזה שאין טעם להשקיע כסף בתשתיות במקום שבו אין אכיפת חוק וסדר, כל מה שתשקיע ייהרס. לכן המטרה היא לנסות לייצר איזושהי מערכת שתדאג שהכספים יופנו לטובת שיפור אכיפת החוק ולמצב שבו כל השקעה תשתית תישמר״.

 

מלדברי לוין משתמע כי בכוונת הצוות להמליץ לראש הממשלה כי העברת הכסף לרשויות המקומיות ודרך משרדי הממשלה השונים עבור נושאים שונים, יותנו בהקמת תחנות משטרה ובבנייה לגובה: "אני מצפה מכל ראש מועצה שיש לו תקצוב להקמת תחנת משטרה שייסייע וימצא קרקע ויבנה אותה. אם יתברר שיש ראש מועצה שאומר 'אני לא רוצה תחנת משטרה אצלי ביישוב' אז הוא גם לא יקבל כסף לפארק ציבורי. אם יש מועצה שיתברר שבמערכת החינוך שלה פועלים כדי להסית לאלימות ולעודד דברים כאלה אז אין שום היגיון להקצות לו כספים לתכניות למניעת אלימות בבתי הספר. אם יתברר שיש מועצה שלא מאפשרת לקדם תכניות לבנייה רוויה אז אין מה לתת לה תשתיות מפוארות שיחברו במרחק רב בית פרטי אחד לשני".

 

לוין. "אם יתברר שיש מועצה שלא מאפשרת לקדם תכניות לבנייה רוויה אז אין מה לתת לה תשתיות מפוארות שיחברו במרחק רב בית פרטי אחד לשני" לוין. "אם יתברר שיש מועצה שלא מאפשרת לקדם תכניות לבנייה רוויה אז אין מה לתת לה תשתיות מפוארות שיחברו במרחק רב בית פרטי אחד לשני" צילום: יותם פרום

 

גורמים במערכת הפוליטית אמרו הערב כי נראה שזו עשויה להיות דרכו של ראש הממשלה להתחמק מהתכנית המהפכנית ויוצאת הדופן שאגף התקציבים באוצר הצליח, כמעט כנגד כל הסיכויים, להוציא לפועל ואם לא להתחמק, הרי שלהרגיע בכך במעט את שריו שהתקשו לתמוך באישור התכנית.

 

ח"כ זוהיר בהלול הציע בתגובה תנאים חדשים משלו לאישור התקציב:"מתחייבים אנו, ערביי ישראל, להיות נאמנים לרוח ההסתה והגזענות שלך, מתחייבים אנו שבנינו ובנותינו ישירו הלל לשמך במסדרי הבוקר בבתי ספרנו, מתחייבים אנו לשיר את המנון בית"ר 365 ימים בשנה ולבסוף, נתחייב לשנות את השם הפופולארי, מוחמד. מעתה, כל ילוד שייוולד בחברה הערבית בישראל, יקרא שמו בישראל: ביבי".

 

ח״כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) מסר: "אם ראש הממשלה היה בובת עץ, אפו היה באורך קילומטרים, כל יום מתגלה שקר חדש. הפעם נבהל נתניהו מטוב ליבו כלפי החברה הערבית והחליט לבצע פניית פרסה ולהכשיל את התוכנית שרק לפני פחות משבוע אישר. בזמן שהשרים גמליאל וכחלון מתראיינים בגאווה על העברת תוכנית הסיוע לחברה הערבית, ראש הממשלה עוקף אותם ומפקיד בידי אלקין ולוין את המפתחות לסיכולה. כהרגלו בקודש, נתניהו אומר כל כמה ימים דבר והיפוכו, כך בנושא פתרון שתי המדינות, כך בנושא הסיוע לחברה הערבית. חבל שנותרו עוד כמה אנשים שמאמינים לו, טוב שהם הולכים ומתמעטים".

 

יו״ר הרשימה המשותפת איימן עודה מסר בתגובה לפרסום: ״מדובר בעוד ספין תקשורתי ריק מראש ממשלה שעסוק רק בספינים והסתה. נעמוד מאוחדים נגד כל נסיון לפלג את הציבור הערבי במדינה למתונים וקיצונים. לב התוכנית הוא שינוי במנגנוני ההקצאה של המשרדים השונים ולכן להצעות האלה לא תהיה כמעט כל השפעה. אין לנו ציפיות מממשלת הימין הקיצוני של נתניהו וברור לנו שנצטרך להיאבק על כל שלב בדרך ליישום״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x