$
בארץ

חברת החשמל לבג"ץ: "רשות החשמל מעכבת החזר הוצאות בסך 780 מיליון ש' ללא נימוק"

החברה הממשלתית מבצעת בימים אלה פרויקט התקנת פילטרים בתחנות הכוח הפחמיות שעלותו 6.3 מיליארד שקל, אך ברשות החשמל הודיעו כי 780 מיליון שקל מתוכם מקורם בחריגות עליהן חח"י לא זכאית להחזר; בחברת החשמל דורשים נימוק לסירוב בתוך 30 יום

ליאור גוטמן 15:4931.12.15

חברת החשמל עתרה היום (ה') לבית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, כנגד רשות החשמל. העתירה דורשת להוציא צו על תנאי במסגרתו רשות החשמל תנמק בתוך 30 יום מדוע היא לא הכירה לחברת החשמל בכל עלויות התקנת הפילטרים (סולקנים) בתחנות הכוח הפחמיות.

 

פרויקט הסולקנים מתבצע בימים אלו בעלות של כ-6.3 מיליארד שקל ותכליתו לצמצם את זיהום האוויר שנגרם משריפת פחם בכ-90%.

 

כזכור, לפני כשלושה שבועות קבעה רשות החשמל שהיא אינה מכירה לחברת החשמל בכל עלויות ההקמה וקבעה שכ-780 מיליון שקל מקורם בחריגות שחברת החשמל לא תקבל בגינם החזר עלויות באמצעות תעריף החשמל. מסיבה שלא ברורה רשות החשמל אף קבעה שהפחת המוכר על הסולקנים יהיה 25 שנה, אולם מועד הספירה של הפחת יהיה מיום הפעלתו, וזאת על תחנות כוח שכבר פעולות 30 שנה. התוצאה: רשות החשמל האריכה מלאכותית את חיי תחנות הכוח וקצבה אותן ל-55 שנה (30 שנה הפעלה ועוד 25 שנה אורך חיי הסולקנים) מה שעלול לערער את שוויו של הרכוש של חברת החשמל עם השלכות במיליארדי שקלים על החברה.

 

תחנת הכוח בחדרה. חברת החשמל דורשת מרשות החשמל נימוק  בסירובה להכיר בכל הוצאות התקנת הפילטרים תחנת הכוח בחדרה. חברת החשמל דורשת מרשות החשמל נימוק בסירובה להכיר בכל הוצאות התקנת הפילטרים צילום: אלעד גרשגורן

 

העתירה שהוגשה היום אינה הראשונה מול רשות החשמל: בתחילת החודש עתרה חברת החשמל בדרישה לעדכן את תעריף ההולכה שהוזנח מאז שנת 2002.

 

יצוין שהיום (ה') מסיימת רשות החשמל את תפקידה ההיסטורי וממחר (שישי) תחל לפעות רשות חשמל חדשה, שאיחדה במסגרת חוק ההסדרים את מינהל החשמל ואת רשות החשמל הישנה. מי שאמור לעמוד בראש הרשות החדשה או סגן ראש אגף התקציבים נח הקר, שמועמדותו תאושר בממשלה רק בעוד כשבוע. עם פירוק רשות החשמל הישנה יקלטו כל עובדיה ברשות החשמל החדשה, כאשר שני ראשי הגופים שאוחדו - אורית פרקש הכהן ברשות החשמל ויהודה ניב במינהל החשמל - מסיימים למעשה את תפקידם.

 

טרם נמסרה תגובת הרשות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x