$
בארץ

מיום שישי: יופחת ב-15% השימוש בפחם לייצור חשמל; המחיר יעלה בכ-1.5%

הוראת השר שטיינץ נוגעת לתחנות הכוח בחדרה ובאשקלון; הפחתת השימוש בפחם תהיה לטובת שימוש בגז טבעי שהוא יקר יותר; במקרה של ביקוש חירום במשק החשמל הצו יבוטל לטובת אספקת הביקוש במשק

ליאור גוטמן 14:3129.12.15
שר האנרגיה יובל שטייניץ הנחה את הנהלת חברת החשמל להפחית ב-1 בינואר (יום שישי הקרוב) את השימוש בפחם לייצור חשמל בשיעור של 15% עד להתקנת מערכת הפילטרים (סולקנים) החדשה.

 

הצו החדש מייתר למעשה צו מקביל של השר להגנת הסביבה אבי גבאי שניתן רק לפני כמה שבועות והתייחס להפחתה של 10% בלבד ורק מתחנת הכוח הפחמית בחדרה. הצו של שטייניץ מתייחס גם לתחנת הכוח השנייה (באשקלון) ומגדיל כאמור את הפער ל-15%.

 

תחנת הכוח רוטנברג באשקלון תחנת הכוח רוטנברג באשקלון צילום: cc by עמוס מרון

 

לפי שטייניץ ההפחתה אמורה לצמצם את הזיהום בכ-15% ע"י הפעלת תחנות הכוח הפחמיות במשטר מינימאלי וזאת לטובת הגדלת השימוש בגז טבעי.

 

מאחר ומחיר הפחם של חברת החשמל זול ממחיר הגז, ההערכות הן שתעריף החשמל יתייקר בשנה הבאה בכ-1.5%, זאת לעומת התייקרות של כ-0.5% בצו המקורי של אבי גבאי. במקרה של ביקוש חירום במשק החשמל הצו של שטייניץ בטל לטובת אספקת הביקוש במשק.

 

שטייניץ: "החלטתי על הפחתת זיהום האוויר לטובת כלל תושבי ישראל. החלטה זו תאפשר שינוי משמעותי בייצור החשמל תוך הקטנת זיהום האוויר, הגדלת הביקושים לגז טבעי שהינו פחות מזהם, ותוך שמירה קפדנית על ביטחונה האנרגטי של ישראל. החלטתנו להפחית את השימוש בפחם למינימום מאפשרת גיבוי משמעותי לייצור חשמל במצבי חירום או תקלות, למשק החשמל במדינת ישראל".

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ שר האנרגיה, יובל שטייניץ צילום: נמרוד גליקמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x