$
בארץ

הכסף ממשיך לזרום: 2.5 מיליארד שקל נוספים יועברו לתקציב הביטחון

התוספת אושרה בוועדת הכספים. חברי האופוזיציה מתחו ביקורת על התוספות לביטחון, בטענה שהן "עושות צחוק מהוועדה והופכות את התקציב השנתי שמאושר במליאת הכנסת לפיקטיבי". תקציב הביטחון עומד כעת על 69.8 מיליארד שקל ל-2015

רוני זינגר 11:5328.12.15

2.5 מיליארד שקלים תוספת לתקציב הביטחון אושרו הבוקר (ב') בוועדת הכספים. כמדי יום בשבועיים האחרונים, גם הבוקר מחו חברי הוועדה על כך שלא מתקיים דיון רציני בטרם מתקיימת הצבעה על העברת הכספים וכי אינם מקבלים מענה ראוי לשאלותיהם. נאמר כי מטרות התוספת האחרונה ינומקו בוועדה המשותפת לביטחון ולכספים שמקיימת דיונים סגורים.

 

חברי האופוזיציה מתחו ביקורת על התוספת לביטחון, בטענה שהתוספות לביטחון "עושות צחוק מהוועדה והופכות את התקציב השנתי שמאושר במליאת הכנסת לפיקטיבי". נציגי האוצר והיועץ הכלכלי לרמטכ"ל השיבו, כי תקציב הביטחון ל-2015 אושר לאחר שהושגו הסיכומים על התוספות בין האוצר למערכת הביטחון ובידיעת חברי הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, מה שיאפשר בסופו של דבר את ההצבעה על התקציב.

כעת לאחר התוספת, ולאחר שוועדת כספים אישרה תוספות גם בשבוע שעבר, יעמוד תקציב הביטחון על 69.8 מיליארד שקל ל 2015, זאת לאחר שתקציב המדינה שאושר אך לפני חודש אושר תקציב ביטחון שעמד על 56.1 מיליארד שקל, אף שכבר אז היה ברור כי התקציב יגדל.

 

עוד טענו חברי האופוזיציה, כי את "כספי העודפים יש להעביר לכיסוי החוב הלאומי של ישראל על פי חוק”. על כך ענתה היועצת המשפטית של הוועדה שגית אפיק כי ״ "אם נותר עודף באחד מסעיפי התקציב, רשאי שר האוצר להתיר את השימוש באותו סכום לסעיפי תקציב אחרים, כמובן בהודעה לוועדת הכספים. ההליך תקין מבחינה חוקית”, ובהמשך הודתה לשאלתו של ח״כ מיקי לוי כי סכומי העברת העודפים מתקציב שנתי אחד לשנתי הינם חסרי תקדים השנה.

 

יו"ר הוועדה משה גפני. "״כשאישרנו את תקציב הביטחון ידעו שאנחנו לא מאשרים את התקציב האמיתי" יו"ר הוועדה משה גפני. "״כשאישרנו את תקציב הביטחון ידעו שאנחנו לא מאשרים את התקציב האמיתי" צילום: עומר מסינגר

 

יו״ר הוועדה משה גפני הודה גם הוא בנוגע לתקציב הביטחון כי ״כשאישרנו את תקציב הביטחון ידעו שאנחנו לא מאשרים את התקציב האמיתי, זה לא היה תקציב ריאלי לדעת כולם״ ואילו ח״כ זהבה גלאון מחתה שוב ביקורת כי ״אנחנו פשוט חותמת גומי. המהירות פה היא מפלצתית. אמרו שהתוספות לביטחון תלויות ביישום דו"ח לוקר, האם מישהו מפקח על זה? עוקב אחרי זה?״.

 

יועצו הכלכלי של הרמטכ״ל ששון חדד הסביר "התקציב שהובא מלכתחילה, 56.9 מיליארד שקל, לא כיסה את המחויבות המינימלית שלנו ולכן הוועדה המשותפת הצביעה נגד. ובלילה של אישור התקציב ראש הממשלה אמר שיוסיף לביטחון מתוך הבנה שהתקציב המקורי לא יספיק. הסיכום נחתם ב- 24 בנובמבר ולא בא לידי ביטוי בספרי התקציב 2015 ו- 2016, כי הודפסו לפני-כן. זה הצעד הראשון לקבל את התקציבים הללו לסיום ההסכמות על תקציב 2015 ולעמוד במחויבויות שלנו על-מנת להתחיל ברגל ימין את 2016. זה קריטי מבחינתנו מבחינה ביטחונית לקבל את ההעברות הללו. יש לנו תכנית רב שנתית 'גדעון' ואנחנו פועלים על-פיה”.

 

אחרי כל אלו, אושרה כאמור ההעברה התקציבית וכעת ממשיכה הוועדה באישור העברות תקציביות נוספות בשווי מיליארדי שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x