$
בארץ

אושר החוק להסדרת החטיבה להתיישבות: "החוק מבהיר מי מנהל את מדינת ישראל"

כך לדברי ח"כ סמוטריץ', יוזם החוק, לאחר שהצעת החוק עברה בלילה במילאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. אושר כי החטיבה תוכל לקבוע איך לנהל את עצמה, וכי תוחל עליה שקיפות, מלבד ניהול הקרקעות

רוני זינגר 10:0924.12.15

הצעת החוק להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות עברה בלילה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. מציע החוק, ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ אמר לאחר מכן כי "אני שמח מאוד על הזכות שנפלה בחלקי שהחוק הראשון שהעברתי בכנסת ישראל יהיה החוק הזה. החטיבה להתיישבות היא זרוע חשובה ויעילה בכל הקשור להתיישבות והחוק הזה מבהיר מי מנהל את מדינת ישראל. הובהר שעם כל הכבוד שאנחנו רוחשים לפקידים במשרד המשפטים, המילה האחרונה שקובעת בנוגע למה ראוי ומה לא נמצאת בידיהם של נבחרי הציבור".

 

סמוטריץ׳ מתייחס למעשה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר שפרסמה לפני כשנה חוות דעת יוצאת דופן בחריפותה נגד התנהלותה של החטיבה להתיישבות במתכונת בה פעלה עד כה. זילבר כינתה את ההתנהלות "אנומליה ואזור דמדומים ממשלי" בהתייחסה לדרך בה מעבירה הממשלה כסף לחטיבה ולחוסר הפיקוח והבקרה על החטיבה בנוגע לקבלת ההחלטות שלה, וניהול תקציבה. תקציב החטיבה הרשמי עומד כמעט מדי שנה סביב ה-58 מיליון שקלים. ואולם מדי שנה, תופח התקציב בפועל במאות אחוזים וגדל לכדי מאות מיליוני שקלים, הכל בהתאם להחלטות ממשלה והחלטות משרדים שונים להעביר אליה כסף עבור ביצוע פרויקטים שונים.

 

ח"כ סמוטריץ'. חלק מדרישותיה הקואליציוניות של הבית היהודי ח"כ סמוטריץ'. חלק מדרישותיה הקואליציוניות של הבית היהודי צילום: דוברות הכנסת

 

בעקבות חוות הדעת, הוגשה הצעת החוק הפרטית שקודמה במהירות ואף הפכה להיות חלק מדרישותיה הקואליציוניות של מפלגת הבית היהודי לתמיכה של כלל הקואליציה.

מאבקים של הרגע האחרון הביאו לשינויים בחוק, כך שאושר כי המדינה תוכל "להאציל" סמכויות על החטיבה, מושג שממנו הסתייגו במשרד המשפטים שכן הוא טומן בחובו הענקה רחבה מאוד של סמכויות - למעשה הפיכתה של החטיבה לגוף שמואצלת עליו הסמכות לקבוע איך לנהל את עצמו, במקום הכוונה הראשונה ולפיה המדינה תורה לחטיבה כיצד לנהוג. עם זאת, הוכנס לחוק סעיף המחיל שקיפות על תקציב החטיבה, אך סמוטריץ׳ סייג את השקיפות ודרש כי זו לא תחול על כל מה שנוגע לניהול קרקעות החטיבה, ונימק זאת באחד הדיונים "כי מה יקרה אם החטיבה תקבל התיישבות בנוגע לקרקע ואז יבואו שלום עכשיו ויעשו בזה שימוש".

 

53 ח"כים תמכו בהצעה, 48 התנגדו, ואילן ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני היה היחיד מסיעתו שנמנע, ועשה זאת אף שבתחילה התכוון להצביע בעד הצעת החוק. ברושי טוען כי הצעת החוק טובה להתיישבות באשר היא, ויוצא נגד הטענה כי החטיבה להתיישבות מעבירה יותר כספים להתנחלויות מאשר ליישובים בצפון ובדרום.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x